در یک شب اماکن متبرکه - از شام تا مکه

نوع اصطلاح :
عنوان :
در یک شب اماکن متبرکه - از شام تا مکه
علی بن خالد - که یکی از راویان حدیث و از شخصیت‏های معروف شعر بغداد است - حکایت کند:
شنیدم مردی از اهالی شهر شام به اتهام آگاهی از علم غیب و غیب‏گوئی زندانی شده است، من به همین جهت وقت ملاقات با آن زندانی را گرفتم؛ و چون با او ملاقات کردم و جریان اتهام و زندانی شدنش را از خودش سؤال کردم، چنین اظهار داشت:
من در شهر شام سکونت دارم و در آن مکان معروف، که سر مقدس امام حسین علیه‏السلام را دفن کرده‏اند، مرتب عبادت می‏کردم و دعا می‏خواندم.
در یکی از شب‏ها که مشغول عبادت و راز و نیاز بودم، ناگاه شخصی نزد من آمد و فرمود: برخیز و همراه من بیا.
و من نیز همراه وی حرکت کردم، بعد از لحظه‏ای خود را در مسجد کوفه دیدم، پس با یکدیگر نماز خواندیم و زیارت کردیم و چون برخاستیم و چند قدم حرکت نمودیم، دیدم که در مسجد النبی صلی الله علیه و آله و سلم کنار قبر مطهر آن حضرت هستیم، پس سلام کردیم و زیارت خواندیم.
و چون نماز زیارت را به جا آوردیم، قدمی برداشتیم که بیرون برویم، ناگهان متوجه شدم که در مکه‏ی معظمه می‏باشیم.
پس اعمال و مناسک خانه‏ی خدا را نیز انجام دادیم؛ و چون از اعمال و زیارت کعبه‏ی الهی فارغ شدیم، دوباره خود را به همراه آن شخص در همان مکان معروف در شهر شام دیدم.
چون یک سال از این قضیه گذشت، باز همان شخص، نزد من آمد و به همراه یکدیگر مسافرت به اماکن متبرکه را - به همان شکل طی الأرض - انجام دادیم.
و هنگامی که او خواست از نزد من برود و جدا شود، پرسیدم: شما کیستی؟
و گفتم: تو را به حق آن کسی که چنین قدرت و توان را به شما عطا نموده است، قسم می‏دهم که مرا آگاه سازی؟
آن شخص در جواب فرمود: من محمد بن علی بن موسی بن جعفر علیهم‏السلام هستم.
و چون این خبر در شام منتشر گردید؛ و نیز محمد بن عبدالملک زیات این خبر را شنید، دستور داد تا مرا دست‏گیر کردند و دست و پایم را با زنجیر بستند و سپس به عراق روانه‏ام ساختند؛ و اکنون این چنین در زندان به سر می‏برم.
علی بن خالد گوید: با شنیدن این جریان عجیب و حیرت‏انگیز، نزد حاکم زمان رفتم و پی‏گیر قضیه‏ی آن مرد شامی شدم.
در جواب گفته شد: به او بگوئید: هر که او را از شهر شام به کوفه و مدینه و مکه برده است، هم اینک آن شخص نیز بیاید و او را از زندان نجات دهد.
من خیلی ناراحت و افسرده شدم از این که نتوانستم کار مثبتی انجام دهم، پس از گذشت چند روزی، صبحگاهان سر و صدای بسیاری از مردم و نگهبانان و مأمورین بلند شد؛ و چون علت آن را جویا شدم؟
گفتند: آن مرد شامی که متهم به غیب‏گوئی بود، شب گذشته مفقود شده است و معلوم نیست به زمین فرو رفته، یا به آسمان عروج پیدا کرده است؛ و هیچ اثری از او بر جای نمانده است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اثبات الهداة: ج 3، ص 330، ح 5 و 354، مدینة المعاجز: ج 7، ص 295، ح 27، اعلام الوری طبرسی: ح 2، ص 96 - 97.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد جواد؛ مؤلف: عبدالله صالحی؛ نشر مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir