سخنان حضرت در مورد واقفی ها و ناصبی ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخنان حضرت در مورد واقفی ها و ناصبی ها
شیخ طوسی گفته است:
محمد بن رجاء حناط از امام جواد علیه السلام، روایت کرده که فرمود: واقفی ها، خران شیعه اند، سپس این آیه کریمه را خواند: (ان هم الا کالأنعام بل هم اضل سبیلا) [1] «تنها نه فقط همچون چهارپایان اند، بلکه گمراه تراند.» [2] .
همچنین روایت کرده است:
منصور از امام جواد علیه السلام نقل کرده است که: زیدی ها، واقفی ها و ناصبی ها نزد حضرت، درک مقام و مرتبه قرار داشتند. [3]
و نیز آورده است:
از ابن ابی عمیر از دیگری روایت شده که گفت: از امام جواد علیه السلام در خصوص آیه شریفه: (وجوهومئذ خاشعه عامله ناصبه) [4] «چهره هایی در آن روز، خاشع و ذلت بارند، آنها که پیوسته عمل کرده و خسته شده اند.» پرسیدم، حضرت فرمود: درباره ناصبی ها و زیدیه، نازل شده است و واقفیه هم از نواصب هستند.[5] .

پی نوشت ها:
[1] فرقان: 25 44.
[2] اختیار معرفه الرجال 2: 761 ح 872.
[3] همان: 761 ح 873.
[4] غاشیه: 88 2 و 3.
[5] اختیار معرفه الرجال 2: 761 ح 874.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir