روزه و قاتلان امام حسین

نوع اصطلاح :
عنوان :
روزه و قاتلان امام حسین
کلینی آورده است:
از محمد بن اسماعیل رازی روایت شده که گفت: به امام جواد علیه السلام عرض کردم: فدایت شوم! چه می فرمائید راجع به روزه، چه اینکه خبر رسیده است که آنها، توفیق روزه گرفتن، پیدا نمی کنند؟ حضرت فرمود: آگاه باش که آنان، مشمول دعای آن فرشته، قرار گرفته اند، راوی گفت: به حضرت عرض کردم: فدایت شوم! چگونه است آن؟
حضرت فرمود: قاتلان امام حسین که درود خدا بر او باد، وقتی او را کشتند، خدای متعال فرشته ای را فرمان داد تا آواز دهد: ای امت ظالم و ستمگر! ای امت کشنده خاندان پیامبر خویش! خدای متعال شما را به گرفتن روزه و درک عید فطر، موفق نگرداند. [1] . مرحوم مجلسی گفته است: روزه گرفتن در امامت امام ظاهر و آشکار، کامل تر و برتر است که احکام و آدابش، از وی گرفته می شود و توسط اوست که واجبات، کمال خود را به دست می آوردند و چون اهل سنت، ولایت ندارند، روزه ایشان صحیح نیست، خصوصا که روزه خود را به پایان نمی رسانند و پیش از وقت، افطار می کنند و این با معنای عامی که از آوردن نکره در سیاق نفی استفاده می شود (لاوفقکم الله لصوم) مناسبتر است. [2] .

پی نوشت ها:
[1] کافی 4: 169 ح 1.
[2] بحارالانوار 91: 135 ذیل ح 4.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir