پول فروش زمین

نوع اصطلاح :
عنوان :
پول فروش زمین
شیخ طوسی گفته است:
محمد بن عیسی بن عبید از علی بن مهزیار اهوازی، روایت کرده که گفت: به امام جواد علیه السلام عرض کردم: فدایت شوم! زمینی در اختیار دارم که خریدار و فروشنده قبلی آن، از کشاورزان و سلاطین بوده اند و در معاملات خود، قید می کرده اند که هر جریب با چه اندازه طعام معاوضه شود؛ آیا چنین معامله ای صحیح است؟
راوی گفت: حضرت در جوابم فرمود: زمین را با طلا مبادله کنید.
راوی گفت: عرض کردم: مردم ما، فقط به همین صورت خرید و فروش می کنند؛ آیا جائز است ابتدا وجه نقد بگیرم؛ سپس آن را با طعام معاوضه کنم؟
راوی گفت: حضرت فرمود: چه فایده دارد، وقتی وسیله مبادله، همان طعام است.
راوی گفت: عرض کردم: البته داد و ستد، جز به همین صورت در ملک شما و ملک خودم امکان ندارد؛ سپس علی (علی بن مهزیار) به من (محمد بن عسی بن عبید) گفت: زمینی از او و زمینی از خودم، در اختیار من است؛ و علی برای حضرت گفت: متاسفانه هر دو ضرر و زیان می دهند؛ منظورش این است که در ملک او و در ملک خودش، معامله ای جز به همان صورت ممکن نیست.
راوی گفت: در این هنگام حضرت به من فرمود: در این معامله، به تو توسعه دادم.
از راوی پرسیدم: این توسعه، تنها از آن تو بود؛ا به تمام شیعیان تعلق داشت؛ در جوابم گفت: پشیمان شدم که این مجوز را برای همه شیعیان در خواست نکردم پس گفتم (محمد بن عیسی بن عبید): فلسفه این توسعه ضرورت است؟
: گفت (علی بن مهزیار): آری. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تهذیب الاحکام 7: 228 ح 996.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir