شفعه

نوع اصطلاح :
عنوان :
شفعه
شیخ طوسی نقل کرده است:
از علی بن مهزیار اهوازی روایت شده که گفت: از امام جواد علیه السلام، راجع به مردی که نسبت به زمینی خواستار اعمال حق شفعه خود شد، پرسیدم و عرض کردم: او رفت که بهای زمین (سهم شریک) را بیاورد؛ ولی نیاورد؛ صاحب زمین چکار کند، هر گاه بخواهد آن را بفروشد؟ آیا می تواند زمین خود را بفروشد؛ا باید منتظر آمدن شریک خود که همان صاحب شفعه است بماند؟
حضرت فرمود: اگر در شهر اوست، سه روز منتظرش بماند؛ اگر طی این مدت، بهای زمین را آورد، چه بهتر و گرنه، صاحب زمین، زمین خود را می فروشد و شفعه او باطل می شود؛ ولی اگر مهلت خواست تا به شهر دیگری برود و بهای زمین را از آنجا بیاورد، به اندازه زمان رفت و برگشت به آنجا، به علاوه سه روز باید منتظر بماند؛ پس اگر آمد و وجه را آورد، چه بهتر و در غیر این صورت، حق شفعه ای برای او نخواهد بود. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تهذیب الاحکام 7: 167 ح 739.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir