خواندن خطبه ازدواج

نوع اصطلاح :
عنوان :
خواندن خطبه ازدواج
شیخ صدوق گفته است:
هنگامی که امام جواد علیه السلام، دختر مأمون را به همسری گرفت، برای خود خطبه عقد خواند و فرمود: ستایش از آن خداست که با رحمت خود، نعمت را تکمیل می کند و با منت خویش، به سپاس خود رهنمون می گردد و درود خدا بر حضرت محمد صلی الله علیه و اله و سلم، بهترین آفریدگان او باد؛ کسی که فضیلتهای پراکنده در سایر فرستادگان را،کجا در وجود او گرد آورد و میراث او را به مخصوصان به جانشینی اش، سپرد؛ درودی فراوان و سرشار.
اکنون این، امیر مؤمنان است که دختر خود را، برابر حقی که خدای متعال برای زنان مسلمان بر مردان مؤمن واجب فرموده، به ازدواج من در آورده است؛ حق واجبی که عبارت است از: بطور شایسته، همسر خود را نگاهداری کردن،ا با نیکی او را رها ساختن و من، بابت مهر او، آنچه رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم مهر همسران خود قرار داده که عبارت است از دوازده و نیم اوقیه، [1] به وی پرداختمعنی پانصد درهم تمام را عهده دار شدم از دارایی خود وکصد هزار درهم به عنوان مهر به او بخشیدم؛ آیا او را ای امیر مؤمنان! به همسری من در آوردی؟ مأمون گفت: آری؛ امام جواد علیه السلام فرمود: پذیرفتم و خوشنود گشتم. [2] .

پی نوشت ها:
[1] اوقیه مساویک ششم أقه،اک ششم نصف رطل است، برابر 2564 گرم می باشد. المنجد، هر اوقیه معادل چهل درهم است. مجمع البحرین.
[2] من لاحضره الفقیه 3: 398 ح 4399.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir