آگاهی نسبت به پیامبران

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهی نسبت به پیامبران
مرحوم قطب‏الدین راوندی رضوان الله علیه از حضرت عبدالعظیم حسنی سلام الله علیه حکایت کند:
روزی از روزها نامه‏ای برای امام محمد جواد علیه‏السلام نوشتم و سؤال کردم: حضرت ذوالکفل علیه‏السلام - که پیامبر الهی است - نامش چه می‏باشد؟
و آیا او از پیغمبران مرسل بوده است؟
امام علیه‏السلام در جواب نامه، چنین مرقوم فرمود:
خداوند متعال صد و بیست و چهار هزار پیغمبر برای ارشاد و هدایت بندگانش فرستاده است، که سیصد و سیزده نفر از آن‏ها پیامبران مرسل بودند.
و حضرت ذوالکفل علیه‏السلام نیز یکی از پیامبران مرسل الهی بود، که بعد از حضرت سلیمان علیه‏السلام مبعوث شد و همانند حضرت داوود علیه‏السلام بدون بینه و برهان در بین مردم قضاوت و حکم فرمائی می‏کرد و هیچ گاه غضباک نمی‏گشت مگر آن که در جهت رضای خداوند سبحان بوده باشد.
سپس امام جواد علیه‏السلام در پایان نامه مرقوم فرمود:
نام حضرت ذوالکفل علیه‏السلام، «عویدیا» بوده است، و او همان پیامبری است که نامش در ضمن آیه‏ای از آیات شریفه‏ی قرآن مطرح گردیده است:
(واذکر اسماعیل و الیسع و ذالکفل و کل من الأخیار). [1] .
یعنی؛ به یاد آور ای پیامبر! - پیامبرانی را همچون حضرت - اسماعیل، یسع و ذواکفل را، که هر یک از آن‏ها از خوبان و برگزیدگان می‏باشند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی ص: آیه‏ی 48.
[2] قصص الأنبیاء: ص 213، ح 277، مجمع البیان: ج 4، ص 59، س 34.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد جواد؛ مؤلف: عبدالله صالحی؛ نشر مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir