رایحه‏ سیب

نوع اصطلاح :
عنوان :
رایحه‏ سیب
ابن شهر آشوب قدس سره روایت کرده است:
روزی جبرئیل علیه‏السلام به صورت دحیه‏ی کلبی به خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم رسید. آن حضرت نشسته بود که ناگاه، امام حسن و امام حسین علیهماالسلام وارد شدند، و چون جبرئیل علیه‏السلام را گمان می‏کردند که دحیه‏ی کلبی است، به نزد او آمدند و از او هدیه طلبیدند.
جبرئیل دستی به سوی آسمان بلند کرد و سیب، به و اناری برایشان فرود آورد و به ایشان داد. چون آن بزرگواران میوه‏ها را دیدند خوشحال شده و نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم رفتند. آن حضرت میوه‏ها را از ایشان گرفت و بویید و به ایشان رد کرد، و فرمود: به نزد پدر و مادر خویش ببرید.
آن بزرگواران، آنچه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرموده بود انجام دادند و در نزد پدر و مادر خویش ماندند، تا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به نزد ایشان رفت. همگی از آن میوه‏ها تناول نمودند و هر چه می‏خوردند به حال اول بر می‏گشت و چیزی از آن کم نمی‏شد. آن میوه‏ها به حال خود بود تا هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از دنیا رحلت فرمودند. آن میوه‏ها نزد اهل‏بیت علیهم‏السلام بود و تغییر نکرد.
هنگامی که حضرت فاطمه‏ی زهرا علیهاالسلام به شهادت رسید انار ناپدید شد. زمانی که حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السلام به شهادت رسید، به نیز ناپدید شد. سیب نزد امام حسن علیه‏السلام بود تا آن که به زهر شهید شد ولی آسیبی به آن سیب نرسید. بعد از آن نزد امام حسین علیه‏السلام بود.
امام سجاد علیه‏السلام فرمود: وقتی که پدرم در صحرای کربلا گرفتار اهل جور و جفا بود، آن سیب را در دست داشت. هرگاه که تشنگی او شدید می‏گشت، آن سیب را می‏بویید و تشنگی آن حضرت کم می‏شد. لحظه‏ای تشنگی بیشتر و طاقت‏فرسا شد، آن حضرت دست از حیات خود برداشت و دندان بر آن سیب فرو برد. چون آن بزرگوار شهید شد، هر چه آن سیب را جستجو کردند، نیافتند.
امام سجاد علیه‏السلام در ادامه می‏فرماید:
گاهی به زیارت مرقد مطهر پدرم می‏روم بوی آن سیب را از قبر مطهر استشمام می‏کنم، هر که از شیعیان مخلص ما در وقت سحر به زیارت آن مرقد معطر برود، بوی آن سیب را از ضریح منور می‏بوید. [1] .

پی نوشت ها:
[1] معجزات امام حسین علیه‏السلام از ولادت مبارک تا شهادت مظلومانه: 142، منتهی الآمال: 369.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir