تعداد میوه‏ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
تعداد میوه‏ها
روزی معاویه از امام حسن علیه‏السلام سؤال کرد:
«ای ابامحمد! شنیده‏ام که رسول خدا از عالم غیب خبر می‏داد! مثلا می‏گفت: «این درخت خرما چه مقدار میوه و رطب دارد!» آیا شما نیز در این موارد علومی دارید؟ زیرا شیعیان شما عقیده دارند که هر چه در آسمانها و زمین است از شما پوشیده نیست و شما از همه‏ی آنها آگاهی دارید؟!»
امام حسن علیه‏السلام سخن خود را بدین صورت آغاز کرد:
«ای معاویه! اگر رسول خدا مقدار و وزن درختان و میوه‏ها را تعیین می‏کرد، من نیز می‏توانم به صورت دقیق وزن و حتی تعداد میوه‏ها را نیز مشخص سازم!»
در این حال معاویه به عنوان آزمایش سؤال کرد: «این درخت چند دانه رطب دارد؟»
حضرت در جواب فرمود: «دقیقا چهار هزار و چهار عدد!!!»
معاویه دستور داد دانه‏های آن درخت را چیدند و به طور دقیق شمردند، و با کمال تعجب دیدند تعداد آنها چهار هزار و سه عدد است!!!
امام حسن علیه‏السلام فرمودند: «آنچه را گفته‏ام درست است و سپس بررسی دقیقتری کردند، دیدند که یک دانه آنها را «عبدالله بن عامر» در دست خود نگه داشته است!!
حضرت مجتبی علیه‏السلام فرمودند: «ای معاویه! من به تو اخباری را می‏دهم که تعجب می‏کنی و می‏گویی: «او چگونه این اخبار را در دوران کودکی از پیامبر آموخته است.» در آینده تو «زیاد به ابیه» را برادر خود می‏خوانی! و «حجر بن عدی» را مظلومانه به قتل می‏رسانی! و سرهای بریده را از شهرهای دیگر برای تو حمل می‏کنند!!![1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 43، ص 329، حدیث 9.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir