پاسخ به پرسشهای حضرت خضر

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاسخ به پرسشهای حضرت خضر
در عصر خلافت ابوبکر، حضرت امام علی علیه‏السلام به همراه فرزند بزرگوارش حضرت امام حسن علیه‏السلام و سلمان فارسی، در مسجد الحرام (کنار کعبه) نشسته بودند.
ناگاه، مردی خوش قامت، که لباس‏های زیبا پوشیده بود، نزدیک آمد و به حضرت امام علی علیه‏السلام سلام کرده، در محضر آن حضرت نشست و چنین گفت: ای امیرالمؤمنین! من از شما سه مسأله می‏پرسم، اگر شما پاسخ آنها را دادید، می‏فهمم که آنها حق شما را غصب کردند و دنیا و آخرت خود را تباه ساخته‏اند (و تو بر حق هستی) وگرنه، آنها و شما در یک سطح و با هم برابر هستید.
امام علی علیه‏السلام فرمود: آنچه می‏خواهی بپرس.
مرد ناشناس گفت:
1. به من خبر بده، وقتی که انسان می‏خوابد، روحش به کجا می‏رود؟
2. انسان چگونه چیزی را به یاد می‏آورد و چیزی را فراموش می‏کند؟
3. افراد چگونه به دایی یا عموی خود شباهت پیدا می‏کنند؟
در این هنگام، امام علی علیه‏السلام به فرزند بزرگوارش، (امام) حسن علیه‏السلام متوجه شد و فرمود: ای ابامحمد! پاسخ (پرسشهای) این مرد را بده!
امام حسن مجتبی علیه‏السلام به مرد ناشناس رو کرد و پاسخ (پرسشهای) او را این چنین بیان کرد:
1. انسان هنگامی که می‏خوابد، روح او (منظور، مرحله‏ای از روح است، نه روح کامل) به باد می‏پیوندد و آن باد به هوا آویخته می‏شود، تا هنگامی که بدن انسان برای بیدار شدن، حرکت می‏کند.
در این هنگام، خداوند به روح اجازه می‏دهد تا به پیکر صاحبش بازگردد. پس از این اجازه، آن روح، باد را و باد هوا را جذب کرده و روح به پیکر صاحبش بازمی‏گردد و در آن آرام می‏گیرد.
و اگر خداوند به روح اجازه‏ی بازگشت نداد، هوا باد را و باد روح را جذب کرده و تا روز قیامت، روح به پیکر صاحبش بازنمی‏گردد.
2. در مورد یادآوری و فراموشی، از این جهت است که قلب انسان، براساس حق قرار دارد و روی حق، طبقی افکنده شده است.
اگر انسان در این هنگام صلوات بر محمد و آلش صلی الله علیه و آله فرستاد، آن طبق از روی حق برداشته شده و قلب روشن می‏شود و انسان مطلب فراموش شده را به یاد می‏آورد.
و اگر صلوات کامل نفرستاد، آن طبق بر روح حق پرده می‏افکند و در نتیجه قلب تاریک شده و انسان در میان فراموشی می‏ماند.
3. در مورد شباهت نوزاد به دایی یا عموی خود، از این جهت است که هنگامی که مرد با آرامش خاطر با همسرش آمیزش کرد و در این حال، نطفه‏ی فرزند منعقد گردید، آن فرزند به پدر و مادرش شباهت پیدا می‏کند.
و اگر او، با پریشانی و اضطراب با همسرش آمیزش نمود و در این حال نطفه‏ی فرزند منعقد گردیده، آن فرزند، به دایی یا عمویش شباهت پیدا می‏کند.
مرد ناشناس که در مورد پاسخ سه سؤال، خود را به طور کامل قانع شده یافته بود، برخاست و به طور مکرر، به یکتایی خدا و رسالت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و وصایت حضرت امام علی علیه‏السلام و سایر امامان معصوم - علیهم السلام - تا حضرت قائم علیه‏السلام گواهی داد و از آنجا رفت.
حضرت امام علی علیه‏السلام، به فرزند بزرگوارش، امام حسن علیه‏السلام، فرمود: به دنبال این مرد ناشناس برو و ببین که او به کجا می‏رود.
امام حسن علیه‏السلام به دنبال مرد ناشناس حرکت کرد. او را دید که از مسجد بیرون رفت و در همین هنگام از نظرها غایب شد.
امام حسن علیه‏السلام نزد پدر بزرگوارش حضرت امام علی علیه‏السلام بازگشت و از غایب شدن مرد ناشناس خبر داد.
امام علی علیه‏السلام از امام حسن علیه‏السلام پرسید: آیا دانستی که او چه کسی بود؟
امام حسن علیه‏السلام پاسخ داد: خدا، رسول خدا صلی الله علیه و آله و امیرمؤمنان علیه‏السلام آگاهترند.
حضرت امام علی علیه‏السلام فرمود: او حضرت خضر علیه‏السلام بود.[1] .

پی نوشت ها:
[1] احتجاج طبرسی، ج 1؛ صص 396،398؛ اثبات الوصیة، صص 157 - 158، طبق نقل سیره‏ی چهارده معصوم علیهم‏السلام، صص 250 - 252.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir