خبر از آینده، در راه مکه

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر از آینده، در راه مکه
در یکی از سالها، امام حسن مجتبی علیه‏السلام، پیاده از مدینه‏ی منوره، به سوی مکه مکرمه رهسپار شد. به طوری که، پاهای آن حضرت آماس (ورم) کرد.
یکی از خدمتکاران، عرض کرد: اگر سوار بر مرکب بشوید، این آماس، برطرف می‏گردد. امام حسن علیه‏السلام فرمود: نه، وقتی که ما به منزلگاه بعدی رسیدیم، شخص سیاه پوستی نزد تو می‏آید که روغنی به همراه خود دارد، تو آن روغن را از او بخر و چانه نزن.
خدمتکار، عرض کرد: پدر و مادرم به قربانت! ما به هیچ منزلگاهی وارد نشده‏ایم، که به یک دارو فروشی برخورد کنیم.
امام حسن علیه‏السلام فرمود: آن مرد، در نزدیک منزلگاه بعدی است. خدمتکار می‏گوید: حدود یک میل (دو کیلومتر) از آنجا گذشتیم، ناگاه، آن سیاهپوست پیدا شد.
امام حسن علیه‏السلام به من فرمود: نزد این مرد برو و روغن را از او بگیر و قیمت آن را به او بده.
من هم نزد آن سیاه‏پوست رفته و از او تقاضای روغن نمودم.
مرد سیاه پوست گفت: تو این روغن را برای چه کسی می‏خواهی؟
من گفتم: آن را برای امام حسن بن علی علیه‏السلام می‏خواهم.
مرد سیاه پوست گفت: من از تو خواهش می‏کنم که تو مرا نزد آن حضرت ببر!
من هم با خواهش مرد سیاه پوست موافقت کرده و با او به محضر امام حسن علیه‏السلام آمدیم.
وقتی که به حضور امام حسن علیه‏السلام رسیدیم، مرد سیاه پوست به امام حسن علیه‏السلام عرض کرد: پدر و مادرم به فدای شما باد! من نمی‏دانستم که خدمتکار شما، این روغن را برای شما می‏خواهد. شما اجازه بدهید که من قیمت آن را نگیرم، زیرا من غلام شما هستم. (در مقابل) شما از خدا بخواهید که به من پسری عنایت کند که آن پسر دوست شما اهل بیت علیهم‏السلام باشد، زیرا وقتی که من از نزد همسرم جدا شدم، او درد زایمان داشت.
امام حسن علیه‏السلام، به مرد سیاه پوست فرمود: تو به خانه‏ات برگرد، که خدا پسری سالم به تو عطا فرموده است و آن پسر از شیعیان ما می‏باشد.
مرد سیاه‏پوست، همان دم به خانه‏اش برگشت و دید که همسرش پسری سالم به دنیا آورده است، سپس به محضر امام حسن علیه‏السلام بازگشت و خبر ولادت پسر خود را به آن حضرت داد و برای آن حضرت هم دعا کرد.
امام حسن علیه‏السلام، از آن روغن به پای مبارک خود مالید و بر اثر آن روغن، ورم پاهایش برطرف گردید[1] .
پسر این مرد سیاه پوست، بزرگ شد و بعدها از یاران و دوستان مخلص حضرات آل محمد علیهم‏السلام شده و به عنوان شاعر و مداح معروف اهل بیت علیهم‏السلام، با نام «سید حمیری»، مشهور گردید، که به گفته‏ی بعضی از بزرگان، او دو هزار و سیصد (2300) قصیده، در شأن خاندان رسالت، عصمت و طهارت، سروده است. رحمة الله علیه، رحمة واسعة[2] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی، ج 1، ص 463 - الخرایج، راوندی، صص 220 - 220؛ طبق نقل سیره‏ی چهارده معصوم علیهم‏السلام، صص 288 - 289 (با اندکی تغییر و تصرف).
[2] سیره‏ی چهارده معصوم علیهم‏السلام، ص 289 (با اندکی تغییر و تصرف).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir