شنیدن وحی در کودکی

نوع اصطلاح :
عنوان :
شنیدن وحی در کودکی
ابن‏شهرآشوب می‏گوید:
ابوالسعادات در «الفضائل» نقل کرده است:شیخ ابوالفتوح در مدرسه‏ی ناجیه، این حدیث را املاء کرد:امام حسن بن علی علیه‏السلام در هفت سالگی، در مجلس رسول الله صلی الله علیه و آله حاضر می‏شد، وحی [آیات قرآن] را می‏شنید و آن را حفظ می‏کرد.
سپس نزد مادر خود (حضرت زهرا علیهاالسلام) می‏آمد و آن‏ها را به او ابلاغ می‏کرد. هرگاه علی علیه‏السلام (به منزل) می‏آمد، فاطمه علیهاالسلام را (پیشاپیش) آگاه به آیات نازل شده می‏یافت. از او در این باره می‏پرسید، می‏فرمود:از فرزندت، حسن (می‏آموزم).
روزی علی علیه‏السلام در خانه پنهان شد حسن علیه‏السلام که وحی را شنیده بود، آمد و خواست آن را به مادر خود ابلاغ کند؛ زبانش بند آمد. مادرش تعجب کرد. گفت:مادرم! تعجب نکن؛ زیرا بزرگواری سخن مرا می‏شنود. گوش کردن او، مرا از سخن گفتن بازداشته است. در این هنگام، علی علیه‏السلام بیرون آمد و او را بوسید.
در روایتی آمده است که امام حسن علیه‏السلام فرمود:مادرم! بیانم کوتاه و زبانم بند آمد؛ گویا آقایی مرا زیر نظر دارد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب 7:4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir