نام‏های امامان

نوع اصطلاح :
عنوان :
نام‏های امامان
خزاز با سند خود از امام حسن علیه‏السلام نقل کرده که فرمود:
روزی پیامبر صلی الله علیه و آله خطبه خواند و پس از حمد و ثنای خداوند، فرمود:مردم! گویا (رحلتم نزدیک است) فراخوانده می‏شوم و باید اجابت کنم، و من در میان شما دو چیز گران‏بها - کتاب خدا، و عترت و خاندانم - را به جا می‏گذارم که اگر به آن دو تمسک جویید، هرگز گمراه نمی‏شوید. پس از آنان یاد گیرید و به آنان نیاموزید که آنان داناتر از شمایند. زمین از آنان خالی نمی‏ماند وگرنه اهل خود را به کام می‏کشد.
سپس فرمود:خدایا! من می‏دانم که دانش (هدایت) نابود نمی‏شود و پایان نمی‏پذیرد، و تو زمین خود را از حجت بر بندگانت - که یا آشکار است و پیروی نمی‏شود، و یا بیمناک غائب است - خالی نمی‏گذاری تا حجتت باطل نگردد و اولیائت پس از هدایت، گمراه نشوند که ایشان در شمار اندک، ولی نزد خدا بزرگ‏ترین منزلت را دارند.
چون از منبر پایین آمد، عرض کردم:ای رسول خدا! تو حجت بر همه‏ی آفریده‏هایی. فرمود:حسن جانم! خداوند می‏فرماید:«همانا تو، بیم دهنده‏ای و برای هر قومی، هدایتگری است.» [1] من بیم دهنده‏ام و علی هدایتگر است. عرض کردم:ای رسول خدا! پس این سخن شما که زمین از حجت خالی نمی‏ماند (چگونه است؟) فرمود:آری، علی آن امام و حجت پس از من است، و تو حجت و امام پس از اویی، و حسین امام و حجت پس از توست. و خدای آگاه به اسرار، به من خبر داد که از صلب حسین فرزندی آید به نام علی که هم‏نام جدش، علی است، و چون حسین درگذرد، این امر خداوندی را فرزندش علی - که حجت و امام است - به پا دارد، و خدا از صلب او فرزندی هم‏نام و همانندترین فرد به من آورد. دانش او، دانش من و حکم او، حکم من است. او امام و حجت پس از پدرش خواهد بود و خدا از صلب او فرزندی به نام جعفر - که در گفتار و کردار صادق‏ترین فرد است - آورد که امام و حجت پس از پدر خود خواهد بود، و خدا از صلب جعفر فرزندی [به نام موسی] هم‏نام موسی بن عمران - که عابدترین مردم روزگار خود است - آورد و او امام و حجت پس از پدر خود خواهد بود، و خدا از صلب موسی فرزندی به نام علی - که کان دانش خدا و منبع حکمت‏های الهی است - آورد که او امام و حجت پس از پدر خود خواهد بود، و خدا از صلب علی، فرزندی به نام محمد آورد که او امام و حجت پس از پدر خود خواهد بود و خدا از صلب محمد فرزندی به نام علی آورد که او امام و حجت پس از پدر خود خواهد بود، و خدا از صلب علی فرزندی به نام حسن آورد که او امام و حجت پس از پدر خود خواهد بود، و خدا از صلب حسن، حجت قائم را آورد که امام پیروان خود (امام زمان خود) و نجات بخش دوستان خود خواهد بود. او غائب می‏شود تا آن جا که دیگر دیده نشود. پس گروهی از او برمی‏گردند و گروهی پایدار می‏مانند و می‏گویند:(متی هذا الوعد ان کنتم صادقین) و اگر از عمر دنیا جز یک روز نماند، خدای عزوجل آن روز را آن چنان بلند گرداند که قائم ما ظهور کند و زمین را پر از عدل و داد سازد؛ همان گونه که از ظلم و جور آکنده است. پس زمین از شما (که حجت خدایید) خالی نمی‏ماند و خدا به شما دانش و حکمت مرا داده است، و من از خداوند - تبارک و تعالی - خواسته‏ام که علم و فقه را در نسل و نژادم به میراث نهد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] رعد:7؛ (انما أنت منذر و لکل قوم هاد).
[2] کفایة الاثر:162.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir