یاد او از سخن پیامبر در توبیخ یهود

نوع اصطلاح :
عنوان :
یاد او از سخن پیامبر در توبیخ یهود
در تفسیر منسوب به امام عسکری علیه‏السلام آمده است:
حسن بن علی بن ابیطالب علیه‏السلام فرمود:خدای متعال چون یهود را از زبان پیامبر خدا صلی الله علیه و آله توبیخ فرمود و جلو بهانه‏های آنان را گرفت، و دلیل‏های روشن آورد که محمد صلی الله علیه و آله سالار پیامبران، و بهترین آفریده‏ی خداست، علی علیه‏السلام سرور اوصیا، و بهترین جانشین او در میان مسلمانان است، و پاکیزگان از خاندان او به پادارندگان دین خدا و پیشوایان بندگانش هستند، جلوی بهانه‏های آنان را گرفت. دیگر نمی‏توانستند دلیل و شبهه‏ای بیاورند؛ به لجاجت روی آوردند و گفتند:
محمد! ما نمی‏فهمیم تو چه می‏گویی! ما معتقدیم که بهشت، تنها برای ماست - نه تو، و نه علی، نه دین داران و امت تو -، و ما به شما گرفتار و آزموده می‏شویم، و ما اولیای مخلص خدا و بندگان برگزیده‏ی اوییم. دعای ما پذیرفته است و هر خواسته‏ای که از پروردگارمان داشته باشیم، رد نخواهد شد.
چون این سخنان بگفتند، خدای متعال به پیامبرش فرمود:ای محمد! به اینان بگو:«اگر سرای آخرت - بهشت و نعمت‏هایش - تنها برای شماست و دیگران - که محمد و علی و امامان و بقیه‏ی اصحاب و مؤمنان باشند - سهمی از آن ندارند، پس اگر راست می‏گویید که دعای شما مستجاب است، برای دروغگویان و مخالفان خود آرزوی مرگ کنید» [1] و بگویید:خدایا! دروغگویان ما و مخالفان را بمیران تا راستگویان از ایشان بیاسایند، و حجت راستین و بایسته‏ات آشکارتر شود.
پیامبر صلی الله علیه و آله پس از آن که این سخن را بر آنان عرضه کرد، فرمود:هیچ یک از شما این نفرین و آرزو را نمی‏کند مگر آن که آب دهانش در گلویش گیر کند و در جا بمیرد. و چون یهود می‏دانستند که دروغگویند و محمد و علی و پیروانشان راستگویند، از بیم مرگ جرأت نکردند که دعا کنند. از این رو، خدای متعال فرمود:«به سبب پیشینه‏ی (بد) خود هرگز آن را نخواهند». [2] ؛ یعنی به سبب پیشینه‏ی کفر به خدا و پیامبرش محمد صلی الله علیه و آله، و برادر و وصیش علی علیه‏السلام، و خاندان پاکیزه و برگزیده‏اش، مرگ را آرزو نمی‏کنند «و خدا به ستمگران داناست» [3] ؛ یعنی یهود چون می‏دانند دروغ می‏گویند، جرأت آرزوی مرگ را ندارند. از این رو به تو فرمان دادم تا با حجت خود، آنان را مبهوت سازی، و مردم ناتوان بدانند که آنان دروغ می‏گویند. [4] .

پی نوشت ها:
[1] بقره:94؛ (ان کانت لکم الدار الآخرة خالصة من دون الناس فتمنوا الموت ان کنتم صادقین).
[2] بقره:95؛ (و لن یتمنوه أبدا بما قدمت أیدیهم).
[3] بقره:95؛ (والله علیم بالظالمین).
[4] تفسیر الامام العسکری:442 ح 294.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir