در دادخواهی امام علی(ع)

نوع اصطلاح :
عنوان :
در دادخواهی امام علی(ع)
راوندی گوید:
بادیه‏نشینی نزد امیرمؤمنان علیه‏السلام که در مسجد [نشسته] بود، آمد و گفت:ستم شده‏ام. آن حضرت فرمود:نزدیک بیا. او نزدیک آمد تا دو دست [مبارک] خود را بر زانوان او نهاد، و فرمود:چه ظلمی به تو شده است؟ او شکایت‏های خود را برشمرد. آن حضرت فرمود:بادیه‏نشین! ستمی که به من شده، بزرگتر از توست. کلوخ‏ها و کرک‏ها [نیز] به من ستم کردند. هیچ خانه‏ای از عرب نماند مگر آن که به من ظلم کرده باشد. پیوسته مورد ستم واقع شدم تا خانه‏نشین شدم. اگر امروز چشم عقیل بن ابیطالب درد بکند، نمی‏گذارد در چشمش دارو بریزند، تا بیایند در چشم من دارو بریزند؛ با این که چشم من دردی ندارد! سپس برای رسیدگی به شکایت او دستوری نوشت و رفت. مردم به خشم آمدند و گفتند:[علی علیه‏السلام] آن دو مرد را رسوا کرد. حسن علیه‏السلام نزد امیرمؤمنان علیه‏السلام آمد و عرض کرد:اینک دانستم که چه علاقه‏ای از آن دو نفر در دل‏های مردم جا داده‏اند. امیرمؤمنان علیه‏السلام بیرون آمد و فرمود:که مردم جمع شوند و او بر منبر رفت و حمد و ثنای خداوند را به جا آورد. و فرمود:مردم! جنگ، نیرنگ است. هرگاه از من شنیدید که می‏گویم:«رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده»، به خدا سوگند! اگر از آسمان بیفتم برایم محبوب‏تر است تا دروغی را به رسول خدا صلی الله علیه و آله نسبت دهم؛ چون برای شما گفتم:جنگ، نیرنگ است. سپس [حضرت علیه‏السلام سخن خود را قطع کرد و] به سخن دیگری پرداخت. مردی که سر خود را برابر پایه [و ستون] منبر داشت برخاست و گفت:من از آن دو نفر، و [بلکه] از آن سه نفر بیزارم. امیرمؤمنان علیه‏السلام به او رو کرد و فرمود:علم را نابهنگام شکافتی. به زودی همان‏سان که آن را شکافتی، شکافته شوی. پس چون ابن‏سمیه [1] آمد، او را گرفت و شکمش را شکافت و با سنگ انباشت و دار زد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ابن‏سمیه همان زیاد بن سمیه یا زیاد بن ابیه است که پدرش ناشناخته است، و در سال 44 هجری، معاویه او را به پدر خود نسبت داد و او را زیاد بن ابی‏سفیان خواند، زیاد در دوران حکومتش بر عراق - که از سوی معاویه منصوب شده بود - به شیعیان علی علیه‏السلام انواع ظلم و شکنجه و آزار را روا داشت.
[2] الخرائج و الجرائح 180:1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir