سخن حسن(ع) هنگام محاصره‏ خانه‏ عثمان

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخن حسن(ع) هنگام محاصره‏ خانه‏ عثمان
شیخ طوسی رحمه الله با سند خود نقل کرده است:
هنگامی که مردم [خانه‏ی]عثمان را محاصره کرده بودند، حسن بن علی علیه‏السلام به امام علی علیه‏السلام عرض کرد:از مدینه بیرون شو و از مردم کناره بگیر. این مردم را [در این احوال آشفته] از تو چاره‏ای نیست؛ هر چند در صنعاء یمن باشی، باز به سراغ تو می‏آیند. من نگرانم که این مرد کشته شود و تو این جا باشی.
علی علیه‏السلام فرمود:فرزندم! آیا از خانه‏ی هجرت خود (مدینه) بیرون شوم؟! گمان نمی‏کنم کسی بتواند این را بگوید.... [1] .
طبری با سند خود از ابن‏اشعث نقل کرده است که گفت:
زمانی که عثمان در خانه‏ی خود در محاصره بود، من با حسن بن علی علیه‏السلام بودم. پدرش [امیرمؤمنان علیه‏السلام] او را فرستاده بود تا آب به عثمان برساند. حسن علیه‏السلام به من فرمود:پسر اشعث! در همین لحظات، کسی نزد او می‏رود که او را خواهد کشت، و او شب نمی‏کند. چنین شد و عثمان روزش را شب نکرد. [2] .
و طبری با سند خود از محمد بن صالح نقل کرده است:
روزی که عثمان در خانه‏ی خود محاصره شد، حسن بن علی علیه‏السلام را دیدم که می‏فرمود:من می‏دانم چه کسی عثمان را می‏کشد. و چهار روز پیش از آن که [قاتل عثمان] او را بکشد نام او را برد، و عثمانیان امام حسن علیه‏السلام را کاهن می‏نامیدند [3] . [4] .

پی نوشت ها:
[1] امالی:714 ضمن حدیث 1517.
[2] دلائل الامامه:167 ح 79.
[3] در حاشیه مدینة المعاجز آمده است:بدین سان به خاندان عصمت و طهارت علیهم‏السلام نسبت‏های ناروا می‏دادند، و این از شگردهای خوارج، بنی‏امیه و بنی‏عباس بود.
[4] دلائل الامامه:168 ح 81.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir