رفتارهای عرب نسبت به امام علی

نوع اصطلاح :
عنوان :
رفتارهای عرب نسبت به امام علی
طبری از مالک بن جون نقل کرده است:
علی بن ابیطالب علیه‏السلام عازم ربذه شد و فرمود:هر کس می‏خواهد به ما ملحق شود، ملحق شود و هر کس می‏خواهد برگردد، برگردد؛ اختیار دارد و بر او باکی نیست. حسن بن علی علیه‏السلام برخاست و فرمود:پدر! یا [فرمود:] ای امیرمؤمنان! اگر در آشیانه‏ی دور و ناپیدایی باشی، و عرب به تو نیازمند باشد، تو را از آن جا بیرون می‏آورد [، اما وقتی نیاز دنیوی‏اش سپری شد، تو را رها می‏سازد]. امیرمؤمنان علیه‏السلام فرمود:سپاس خدایی را که هر کس را با هر کس که بخواهد، گرفتار می‏سازد، و هر کس را با هر کس که بخواهد آسودگی می‏بخشد. آگاه باش! من ظاهر و باطن این کار را سنجیدم، و در آغاز و انجام آن اندیشیدم، و برای آن چاره‏ای جز نبرد یا کفر به خدا نیافتم. و بر او سوگند داد که:فرزندم! بنشین و بر من دل مسوزان. [1] .
اربلی گوید:
حسن علیه‏السلام به پدر [بزرگوار] خود عرض کرد:عرب را گردشی [در باطل] است، و اینک خواب‏های دور از دسترس و ناپیدای ایشان، به ایشان بازگشته [و آرزوهای دنیوی‏شان را به ناکامی کشیده است. از این رو، به تو روی آورده] و سوار بر شتران، شتابان به سوی تو راه افتاده‏اند، تا تو را بیرون آورند؛ هر چند در آشیانه‏ی [ناپیدای] کفتار بوده باشی. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ذخائر العقبی:111.
[2] کشف الغمه 574:1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir