سخنان در نماز جمعه

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخنان در نماز جمعه
صدوق رحمه الله با سند خود از محمد بن سیرین نقل کرده است:از چندین نقر از بزرگان بصره شنیدم:
چون علی بن ابیطالب علیه‏السلام از [آشوب] جمل فراغت یافت، مریض شد. جمعه فرارسید و علی علیه‏السلام از نماز جمعه بازماند. به فرزند خود، حسن علیه‏السلام فرمود:فرزندم! برو با مردم نماز جمعه بخوان. حسن علیه‏السلام به سوی مسجد حرکت کرد. وی پس از آن که بر منبر رفت، حمد و ثنای خداوند به جا آورد، شهادتین گفت و بر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله درود فرستاد، فرمود:هان، ای مردم! خدا پیامبری را ویژه‏ی [خاندان] ما کرد، ما را بر آفریده‏های خود برگزید و کتاب و وحی خود را بر ما فرو فرستاد. به خدا سوگند! کسی از حق ما چیزی نمی‏کاهد مگر آن که خدا از دنیای کنونی او، و آینده‏ی آخرت او، آرام آرام بکاهد. هیچ دولتی بر ما [حاکم] نخواهد بود، مگر آن که سرانجام نیک برای ما خواهد شد؛ «و قطعا پس از چندی خبر آن را خواهید دانست.» [1] .
سپس حسن علیه‏السلام با مردم نماز جمعه خواند. [گزارش] سخن او به پدر بزرگوارش رسید. چون نزد پدر آمد، امام علیه‏السلام به او نگریست و نتوانست از اشک خود - که بر گونه‏ها جاری بود - جلوگیری کند. او را به خود نزدیک ساخت و پیشانی‏اش را بوسید و فرمود:پدر و مادرم فدایت باد! [و این آیه‏ی شریفه را خواند:] «فرزندانی که بعضی از آنان از نسل بعضی دیگر و خداوند شنوای داناست. [2] » [3] .
مسعودی می‏گوید:
علی علیه‏السلام - که خدا او را شریف و بزرگوار دارد - بیمار شد و به فرزند خود، حسن علیه‏السلام دستور داد تا در روز جمعه با مردم نماز گزارد. او بر منبر رفت و حمد و ثنای خداوند به جا آورد و فرمود:خدا هیچ پیامبری را برنیانگیخت مگر آن که برای او مهتر، دودمان، و سرا برگزید. سوگند به آن خدایی که محمد صلی الله علیه و آله را بحق به پیامبری برانگیخت! هیچ کسی از حق ما، اهل بیت نمی‏کاهد مگر آن که خدا همانند آن را از عمل او بکاهد و هیچ دولتی بر ما [حاکم] نخواهد بود مگر آن که سرانجام نیک برای ما خواهد شد؛ «و قطعا پس از چندی خبر آن را خواهید دانست. [4] » [5] .

پی نوشت ها:
[1] ص:88؛ (و لتعلمن نبأه بعد حین).
[2] آل عمران:34؛ (ذریة بعضها من بعض والله سمیع علیم).
[3] امالی:82 ح 121.
[4] ص:88؛ (و لتعلمن نبأه بعد حین).
[5] مروج الذهب 9:3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir