تجهیز پدر

نوع اصطلاح :
عنوان :
تجهیز پدر
مجلسی رحمه الله می‏گوید:محمد بن حنفیه گفت:
شبانه به غسل و کفن امیرمؤمنان علیه‏السلام پرداختیم. حسن علیه‏السلام او را غسل می‏داد و حسین علیه‏السلام آب می‏ریخت. به کسی که جسد مطهر را جابه‏جا کند، نیازی نبود. [بدن] او، خود هر طور که غسل‏دهنده می‏خواست، به راست و چپ می‏چرخید. و بوی آن، خوشبوتر از مشک و عنبر بود. سپس حسین علیه‏السلام خواهران خود، زینب و ام‏کلثوم را خواست و فرمود:خواهرانم! حنوط جدم، رسول خدا صلی الله علیه و آله را بیاورید. زینب علیهاالسلام آن را با شتاب آورد.
راوی گوید:چون حنوط را گشود، بوی خوش آن، خانه، همه‏ی کوفه و راه‏های عمومی آن را فراگرفت. سپس [بدن مطهر] حضرت را در 5 کفن، که خود فرموده بود، پیچیدند و آن را بر تابوت نهادند. [1] .

ابن‏شهرآشوب از کتاب ابوبکر شیرازی نقل کرده است:
علی علیه‏السلام هنگام رحلت، به حسن و حسین سفارش فرمود:چون مردم، بر بالینم حنوطی از بهشت، و 3 قطعه کفن از دیبای ستبر بهشتی می‏یابید. مرا غسل دهید و با آن‏ها حنوط و کفن کنید. حسن فرمود:ما بر بالین حضرت علیه‏السلام، طبقی طلایی یافتیم که بر آن، 5 کافور و سدر خوشبوی بهشتی بود. پس از آن که از غسل و کفن او فراغت یافتند، شتر آمد و تابوت را بنابر وصیت آن حضرت، روی آن گذاشتند. آن حضرت [پیش از مرگش] فرموده بود:به زودی، شتری کنار قبر من می‏آید و می‏ایستد. شتر آمد تا بر لب قبر ایستاد. سوگند به خدا! کسی نمی‏دانست قبر را چه کسی حفر کرده است. پس از نماز، در آن جا دفن شد. ابری سپید و پرندگانی سفید بر مردم سایه انداختند. ابر و پرندگان پس از دفن رفتند. [2] .

مجلسی رحمه الله می‏گوید:برسی در «مشارق الانوار» از محدثان کوفه نقل کرده است:
هنگامی که حسن و حسین علیهماالسلام، تابوت امیرمؤمنان علیه‏السلام را تا آن چاه که محل رفت و آمد به سوی نجف کوفه است، حمل می‏کردند، اسب سواری را دیدند که بوی خوش می‏داد، و بر آنان سلام کرد، و به حسن علیه‏السلام گفت:آیا تو آن شیرخوار وحی و قرآن، از شیر گرفته‏ی علم و شرافت والا، جانشین امیرمؤمنان، سرور اوصیا، حسن بن علی هستی؟ حسن علیه‏السلام فرمود:آری. اسب سوار گفت:آیا این، سبط پیامبر رحمت، شیرخوار عصمت، پرورش یافته‏ی حکمت، پدر امامان، حسین بن علی است؟ حسن علیه‏السلام گفت:آری. اسب سوار گفت:آن [تابوت]، را به من بسپارید و بروید در امان خدا. حسن علیه‏السلام گفت:او به ما سفارش فرمود که او را جز به جبرئیل یا خضر نسپاریم. شما کدام یک هستی؟ پس اسب سوار، نقاب برگرفت، دیدیم امیرمؤمنان علیه‏السلام است. امیرمؤمنان علیه‏السلام به حسن علیه‏السلام فرمود:ابامحمد! هیچ کسی نمی‏میرد مگر آن که [علی] بر او حاضر است، آیا بر جسد خود حاضر نیست؟!
نیز از حسن بن علی علیه‏السلام نقل کرده است:امیرمؤمنان علیه‏السلام به حسن و حسین علیهماالسلام فرمود:پس از آن که مرا در قبر نهادید، پیش از آن که بر من خاک بریزید، دو رکعت نماز گزارید، و ببینید چه می‏شود؟ پس از آن که او را در قبر نهادند، چنان کردند که فرموده بود. پس دیدند که قبر با پارچه‏ی ابریشمی نازکی پوشیده است. حسن علیه‏السلام آن را از بالاسر امیرمؤمنان علیه‏السلام برگرفت و دید که رسول خدا صلی الله علیه و آله، آدم علیه‏السلام و ابراهیم علیه‏السلام با امیرمؤمنان علیه‏السلام سخن می‏گویند. حسین علیه‏السلام آن را از پایین پای او برگرفت و دید که زهرا علیهاالسلام، حوا، مریم و آسیه، بر امیرمؤمنان علیه‏السلام، سوگواری می‏کنند. [3] . [4] .

ابن‏سعد می‏گوید:
علی علیه‏السلام [پس از ضربت خوردن] روز جمعه و شب شنبه، زنده ماند و در شب یکشنبه، 11 روز از ماه رمضان باقی مانده، در سال 40 ه. ق درگذشت، و حسن، و حسین علیهماالسلام و عبدالله بن جعفر او را غسل دادند، و در 3 قطعه جامه که پیراهنی [کفن] نداشت، کفن کردند. [5] .

ابن‏سعد با سند خود از شعبی نقل کرده است:
حسن بن علی علیه‏السلام بر علی بن ابیطالب علیه‏السلام نماز خواند و در نماز او، 4 تکبیر گفت. [6] [بدن مطهر] علی علیه‏السلام، در کوفه، کنار مسجد جماعت رحبه، از بخش مجاور ابواب کنده، - پیش از آن که مردم از نماز [جماعت] صبح برگردند - دفن شد. سپس حسن بن علی علیه‏السلام از دفن برگشت، مردم را به بیعت خود فراخواند و مردم با او بیعت کردند. [7] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار 294:42.
[2] المناقب 348:2.
[3] علامه مجلسی رحمه الله می‏گوید:بنابر روایات فراوان، ائمه علیهم‏السلام پس از مرگشان، در جسدهای مثالی، ظاهر می‏شوند.
[4] بحارالانوار 300:42.
[5] الطبقات الکبری 27:3.
[6] در تاریخ طبری آمده است:حسن علیه‏السلام با 9 تکبیر بر او نماز خواند.
[7] الطبقات الکبری 27:3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir