هوشمندی امام حسن در نقد سخن معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
هوشمندی امام حسن در نقد سخن معاویه
اربلی می‏گوید:
و چون معاویه مردم را توصیف کرد، بنی‏هاشم را سخاوتمند، و آل‏زبیر را شجاع، و بنی‏مخزوم را خود بزرگ‏بین، و بنی‏امیه را بردبار توصیف کرد، و حسن بن علی علیه‏السلام این گفتار را شنید، و فرمود:خدا او را بکشد! می‏خواهد که بنی‏هاشم هر چه دارند، ببخشند تا به او محتاج شوند، و آل‏زبیر بی‏باک شوند تا کشته شوند، و بنی‏مخزوم تکبر کنند تا منفور گردند، و بنی‏امیه بردبار شوند تا مردم آنان را دوست بدارند. [1] .

ابن‏عساکر با سند خود از سلیمان نقل کرده است:
روزی معاویه در مجلس خود گفت:اگر هاشمی بخشنده نباشد، به خانواده‏ی خود شباهت ندارد، و اگر زبیری شجاع نباشد، به خانواده‏ی خود شباهت ندارد، و اگر مخزومی خود بزرگ‏بین نباشد، به خانواده‏ی خود شباهت ندارد، و اگر اموی بردبار نباشد، به خانواده‏ی خود شباهت ندارد.
چون این خبر به امام حسن علیه‏السلام رسید، فرمود:سوگند به خدا! حق را نخواسته، بلکه خواسته است تا بنی‏هاشم را به سخاوت وادارد تا اموالشان تمام شود و به او محتاج شوند، و آل‏زبیر را به بی‏باکی برانگیزد تا با کشته شدن نابود شوند، و بنی‏مخزوم را به تکبر وادارد. تا منفور مردم گردند، و بنی‏امیه را به بردباری برانگیزد تا مردم آنان را دوست بدارند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] کشف الغمة 25:2.
[2] تاریخ ابن‏عساکر:166، ح 281.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir