احتجاج امام حسن با ابن‏ حدیج

نوع اصطلاح :
عنوان :
احتجاج امام حسن با ابن‏ حدیج
طبرانی با سند خود از ابوکبیر نقل کرده است:
من نزد حسن بن علی علیه‏السلام نشسته بودم که مردی آمد و گفت:کسی به نام معاویة بن حدیج نزد معاویة بن ابی‏سفیان، علی علیه‏السلام را ناسزا گفت. [امام حسن علیه‏السلام فرمود:] آیا او را می‏شناسی؟ او عرض کرد:آری. امام حسن علیه‏السلام فرمود:هر وقت او را دیدی، نزد من بیاور. پس نزدیک خانه‏ی عمرو بن حریث، او را دیده و او را به حضرت نشان داد، و حضرت [چون نزدیک او شد،] فرمود:آیا تو معاویة بن حدیجی؟ او خاموش ماند و تا سه بار پاسخ نداد، و امام حسن علیه‏السلام فرمود:تو نزد آن فرزند زن جگرخوار، علی علیه‏السلام را ناسزا گفتی؟ آگاه باش. چنانچه در حوض کوثر، نزد او بروی - که گمان نمی‏کنم - او را [در آن جا] آماده ببینی که آستین خود را بالا زده و کافران و منافقان را از [نزدیک شدن به] حوض رسول خدا صلی الله علیه و آله می‏راند، آن چنان که شتر بیگانه رانده می‏شود؛ این، فرموده‏ی آن راستگوی تصدیق شده، ابوالقاسم صلی الله علیه و آله است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] المعجم الکبیر 81:3 ح 2727 و 91، ح 2758.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir