سخن از پیامبر اکرم (ص)

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخن از پیامبر اکرم (ص)
یعقوبی می‏گوید:
روزی گذر امام حسن علیه‏السلام بر داستان‏سرایی که کنار در مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله، داستان می‏گفت، افتاد و به او فرمود:تو چکاره‏ای؟ او گفت:ای فرزند رسول خدا! من داستان‏سرایم. فرمود:دروغ می‏گویی، محمد صلی الله علیه و آله داستان‏سرا است؛ خدای سبحان فرمود:«داستان‏ها [ی پیامبران، و امم پیشین] را بگو» [1] گفت:من یاد آورنده‏ام. فرمود:دروغ می‏گویی، محمد صلی الله علیه و آله یادآورنده است؛ خدای سبحان فرمود:«پس [فطریات کمال‏بخش را به] یادشان آور. همانا تو، یادآورنده‏ای» [2] گفت:پس من کیستم؟ فرمود:رنجبر بی‏بهره. [3] .
دولابی با سند خود نقل کرده است:
حسن بن علی علیه‏السلام فرمود:خانمی با دو فرزند خود، خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله رسید و چیزی خواست. پیامبر صلی الله علیه و آله به او سه دانه خرما داد، و او به هر یک از فرزندان خود، یک خرما داد و خوردند. سپس فرزندان به مادر خود نگریستند و مادر، آن یک خرما را نیز دو نیم کرد، و به هر یک، نصف آن را داد.
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:به سبب مهری که به فرزندان خود ورزید، خدا نیز به او مهر ورزید. [4] .
طبرسی رحمه الله نقل می‏کند:
امام حسن علیه‏السلام فرمود:هر گاه پیامبر صلی الله علیه و آله شیر می‏نوشید، می‏فرمود:خدایا! در آن، برکتمان ده، و از آن، فزونی‏مان بخش... و رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:آن دو (خرما، و شیر) گواراترند. و چون شیر می‏نوشید، مضمضه می‏کرد، و می‏فرمود:شیر، چربی دارد، و در حدیث دیگری آمده می‏فرمود:هر گاه شیر نوشیدید، مضمضه کنید؛ زیرا چربی دارد. [5] .
مجلسی رحمه الله می‏گوید:
مولای ما امام حسن علیه‏السلام فرمود:همانا خداوند عزیز و باجلال، پیامبر خود را به بهترین ادب‏ها، تربیت کرد و فرمود:«گذشت پیشه کن و به نیکی فرمان ده و از نادانان رو برتاب» [6] ، و چون فرمان او را دریافت، [باز] فرمود:«و آنچه را پیامبر به شما داد، آن را بگیرید، و از آنچه شما را بازداشت، بازایستید» [7] ، و به جبرئیل فرمود:عفو چیست؟ گفت:این که با هر که از تو برید، بپیوندی، و به هر که تو را محروم کرد، عطا کنی، و از هر که به تو ستم کرد، گذشت کنی. پس چون پیامبر صلی الله علیه و آله، آن را انجام داد، خداوند به او وحی فرمود:«و حقا که تو را خلقی بزرگ است. [8] ». [9] .
مجلسی می‏گوید:
امام حسن علیه‏السلام فرمود:و [خدا] به وسیله‏ی پیامبر، عرب را عزت بخشید، و هر که را از ایشان خواست، بزرگی داد، و خدا فرمود:«و آن [مایه‏ی] یادآوری تو و امت توست. [10] ». [11] .
در تفسیر منسوب به امام عسکری علیه‏السلام، آمده است:
حسن بن علی علیه‏السلام فرمود:محمد صلی الله علیه و آله و علی علیه‏السلام پدران این امتند. پس خوشا به آن کسی که به حق آنان، عارف، و در همه‏ی احوال، فرمانبرشان باشد که خدا او را از بهترین ساکنان بهشت خود قرار دهد، و با بخشش‏ها و خشنودی خود، او را سعادتمند کند. [12] .
و باز در همان تفسیر آمده است:
امام حسن علیه‏السلام فرمود:بر تو باد که به خویشان پدر و مادر دینی خود - محمد صلی الله علیه و آله و علی علیه‏السلام - نیکی کنی، هر چند نیکی به خویشان پدر و مادر نسبی خود را تباه کرده باشی، و مباد تو را که [نیکی به] خویشان پدر و مادر دینی خود را برای دست‏یابی به [نیکی به] خویشان پدر و مادر نسبی، از دست بدهی؛ زیرا سپاس خویشان پدر و مادر دینی، نزد پدر و مادر دینی - محمد صلی الله علیه و آله و علی علیه‏السلام -، از سپاس خویشان پدر و مادر نسبی، نزد پدر و مادر نسبی، سودمندتر است. اگر خویشان پدر و مادر دینی، نزد ایشان، از تو تشکر کنند، با کم‏ترین نظر عنایتی ایشان به تو، همه‏ی گناهانت - هر چند به پری میان فرش تا عرش باشد می‏ریزد. ولی با از دست دادن خویشان پدر و مادر دینی، تشکر خویشان پدر و مادر نسبی، نزد پدر و مادر نسبی، کوچک‏ترین سودی برایت نخواهد داشت. [13] .

پی نوشت ها:
[1] اعراف:176؛ (فاقصص القصص).
[2] غاشیه:21؛ (فذکر انما أنت مذکر).
[3] تاریخ یعقوبی 136:2.
[4] الذریة الطاهرة:119، ح 132.
[5] مکارم الاخلاق:202.
[6] اعراف:199؛ (خذ العفو و أمر بالعرف و أعرض عن الجاهلین).
[7] اعراف:199؛ (و ما آتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا).
[8] قلم:4؛ (و انک لعلی خلق عظیم).
[9] بحارالانوار 114:78 ح 8.
[10] زخرف:44؛ (و انه لذکر لک و لقومک).
[11] بحارالانوار 173:23.
[12] تفسیر المنسوب الی الامام العسکری علیه‏السلام:330، ح 192.
[13] تفسیر المنسوب الی الامام العسکری علیه‏السلام:334، ح 204.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir