اهل بیت حجت‏های خداوند

نوع اصطلاح :
عنوان :
اهل بیت حجت‏های خداوند
خزار قمی با سند خود نقل کرده است:امام حسن علیه‏السلام فرمود:
روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله در خطبه‏ی خود، پس از حمد و ثنای خداوند، فرمود:ای جماعت مردم! گویا [وفاتم نزدیک است و به سوی خدا] فراخوانده می‏شوم و [باید] اجابت کنم، و من در میان شما دو گوهر گرانبها - کتاب خدا، و اهل بیتم را - به جا می‏گذارم که اگر به آن دو تمسک جویید، هرگز گمراه نشوید. پس از ایشان بیاموزید، و به ایشان یاد مدهید؛ زیرا از شما داناترند. زمین از ایشان خالی نمی‏ماند، و گرنه زمین، اهل خود را فروخواهد برد.
سپس فرمود:خدایا! من می‏دانم که دانش [هدایت] نابود نمی‏شود و پایان نمی‏پذیرد، و تو زمین خود را از حجت بر بندگانت خالی نمی‏گذاری؛ یا آشکار است و پیروی نمی‏شود، و یا پنهان است و بی‏نام و نشان؛ تا حجتت باطل نگردد، و اولیائت پس از هدایت گمراه نشوند؛ که ایشان در شمار، کم‏ترین و در منزلت نزد خدا، برترین‏هایند.
و چون از منبر پایین آمد، عرض کردم:ای رسول خدا! آیا تو خود، حجت خدا بر همه‏ی خلائق نیستی؟ فرمود:حسن جان! خدا می‏فرماید:«همانا تو بیم‏دهنده‏ای، و برای هر مردمی، هدایت کننده است.» [1] من، بیم‏دهنده‏ام، و علی، هدایت کننده. عرض کردم:ای رسول خدا! این که فرمودی:زمین از حجت خالی نمی‏ماند؟ فرمود:آری، علی امام و حجت پس از من است، و تو حجت و امام پس از اویی، و حسین علیه‏السلام، امام و حجت پس از تو است و.... [2] .

پی نوشت ها:
[1] الرعد:7؛ (انما أنت منذر و لکل قوم هاد).
[2] کفایة الاثر:162.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir