عذاب دوزخیان

نوع اصطلاح :
عنوان :
عذاب دوزخیان
دیلمی می‏گوید:امام حسن علیه‏السلام فرمود:
خداوند متعال زنجیرهای آتشین را از ناتوانی خود به گردن دوزخیان نیفکند، بلکه تا چون شعله‏های آنان خاموش شد، آنان را در قعر دوزخ ته‏نشین کند. سپس از هوش رفت و چون به هوش آمد، فرمود:ای فرزند آدم! نفس خود را دریاب! که آن، یکی بیش نیست؛ اگر نجات یابد، رستگار شده‏ای و اگر هلاک شود، رستگاری دیگران تو را سود ندهد. [1] .
ابن‏شهرآشوب می‏گوید:این اشعار از حسن بن علی علیه‏السلام است:
ناخالصی [و ناگواری] ایام را رها کن [و غم مخور]، که خالصی [و گوارایی] آن نیز عهده‏دار روزهای شادی گذرا و فناپذیر است، و چگونه روزگار فریب دهد کسی را که میان او و شب‏ها [ی رنج و مرگ] تجربه‏های قطعی وجود دارد؟!
و فرمود:
بگو به کسی که در سرای ناپایدار اقامت دارد، زمان کوچ کردن [و سفر آخرت] فرارسید، با دوستان خود وداع کن. به راستی، کسانی را که دیدار کردم و همنشین شدم، همگی [اینک] در [دل] قبرها خاک گشته‏اند.
و فرمود:ای لذت بران دنیای گذرا و فانی! اقامت در سایه‏ی نابودشدنی [دنیا]، نادانی است.
و نیز فرمود:یک قطعه از نان ناچیز سیرم می‏کند، و یک نوشیدن از آب زلال سیرابم می‏سازد، و یک تکه‏ی کهنه از لباس نازک، پوشاکم در زندگی می‏شود و چون مردم [و برای کفنم] بس بود، کفایتم می‏کند. [2] .
[74]-310- و نیز ابن‏شهرآشوب می‏گوید:حسن بن علی علیه‏السلام فرمود:
اگر از اندوه تو نمردم، حقا که مشتاق مرگ شدم. [3] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد القلوب:36.
[2] المناقب 15:4.
[3] المناقب 45:4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir