نماز تراویح

نوع اصطلاح :
عنوان :
نماز تراویح
نماز تراویح [1] .
شیخ طوسی رحمه الله با سند خود از عمار نقل کرده است:
از امام صادق علیه‏السلام درباره‏ی نماز «تراویح»، که در ماه رمضان در مساجد خوانده می‏شود، پرسیدم؛ فرمود:امیرمؤمنان علیه‏السلام چون به کوفه آمد، به حسن بن علی علیه‏السلام فرمود تا در میان مردم ندا کند:در ماه رمضان، هیچ نماز [مستحبی] با جماعت در مساجد خوانده نمی‏شود. و حسن بن علی علیه‏السلام به فرموده‏ی آن حضرت عمل کرد، و چون مردم سخن او را شنیدند، فریاد زدند:واعمراه! واعمراه! و چون حسن علیه‏السلام نزد امیرمؤمنان علیه‏السلام برگشت، آن حضرت پرسید:این صداها چیست؟ عرض کرد:ای امیرمؤمنان! مردم فریاد می‏زنند:واعمراه واعمراه! آن حضرت فرمود:به آنان بگو بخوانند.
سپس شیخ طوسی رحمه الله می‏گوید:امیرمؤمنان! اصل نماز مستحبی را [در مساجد] انکار نکرد، بلکه با جماعت خواندن آن را [که بدعت عمر بود،] رد کرد و چون دید که ممکن است فتنه کنند، اجازه داد تا طبق عادتشان عمل کنند. و بحمدالله همه‏ی این‏ها روشن است. [2] .

پی نوشت ها:
[1] تراویح:جمع ترویحه؛ یعنی راحت دادن‏ها. نماز تراویح:بیست رکعت نافله‏ای است که عامه در شب‏های ماه رمضان به جماعت گزارند و آن را مستحب مؤکد دانند، و بدین جهت آن را تراویح گویند که پس از هر چهار رکعت، یک ترویحه (استراحت) کنند...
ابن‏ابی‏الحدید گوید:نخستین کسی که در ماه رمضان نماز نافله را به جماعت، سنت نهاد، عمر بود و آن را به بلاد اسلامی بخشنامه کرد.
در حدیث امام صادق علیه‏السلام آمده که نوافل شب‏های ماه رمضان را به جماعت خواندن، بدعت است و اگر فضیلتی در آن می‏بود، پیغمبر صلی الله علیه و آله آن را از دست نمی‏داد.... (معارف و معاریف، ج 3، ص 530).
[2] تهذیب الاحکام 70:3، ح 227.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir