مشورت با دختر

نوع اصطلاح :
عنوان :
مشورت با دختر
طبرانی با سند خود از معاویة بن حدیج نقل کرده است:
معاویة بن ابی‏سفیان مرا نزد حسن بن علی - که خدا از آنان خشنود باد - فرستاد تا از دختر یا خواهر آن حضرت، برای یزید خواستگاری کنم، و من خدمت او رسیدم و خواستگاری یزید را گفتم؛ فرمود:ما کسانی هستیم که زنانمان ازدواج نمی‏کنند تا با آنان مشورت کنیم و خود، راضی باشند. اینک نزد او برو [ببین چه می‏گوید]. من نزد او رفتم و از خواستگاری یزید گفتم، و او گفت:سوگند به خدا! این، نخواهد شد مگر آن که معاویه در میان ما همچون فرعون در بنی‏اسرائیل رفتار کند که پسرانشان را سر برید و زنانشان را باقی گذاشت. پس نزد آن حضرت برگشتم و عرض کردم:مرا نزد یکی از تیزهوشان فرستاده‏ای که امیرمؤمنان [معاویه!] را فرعون می‏نامد. حضرت فرمود:ای معاویة [بن حدیج]! از کینه‏ی ما برحذر باش؛ زیرا رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:«کسی با ما دشمنی نمی‏کند و بر ما حسد نمی‏ورزد مگر آن که در قیامت بر تازیانه‏های آتشینش افزوده شود». [1] .
[37]-349- طبرسی رحمه الله از کتاب تهذیب الاحکام نقل کرده است:
مردی نزد امام حسن علیه‏السلام آمد و با او درباره‏ی ازدواج دخترش مشورت کرد. آن حضرت فرمود:دختر خود را به ازدواج مردی پارسا درآور؛ زیرا اگر او را دوست بدارد، گرامی‏اش می‏دارد و اگر دوست نداشته باشد، ستمش نمی‏کند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] المعجم الکبیر 81:3، ح 2726.
[2] مکارم الاخلاق:214.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir