نقل یک مسئله‏ی ارثی

نوع اصطلاح :
عنوان :
نقل یک مسئله‏ی ارثی
کلینی با سند خود نقل کرده است:
امام حسن علیه‏السلام فرمود:چون [امیرمؤمنان] علی علیه‏السلام در جنگ جمل - پس از نتیجه ندادن اندرزها و نصیحت‏هایش - طلحه و زبیر را شکست داد، سپاه شکست خورده‏ی آنان، در راه با زن آبستنی روبه‏رو شدند و آن زن [در اثر ازدحام و فرار جمعیت،] ترسید و فرزند خود را سقط کرد و سپس خود او درگذشت.
علی علیه‏السلام و یارانش که از این راه عبور می‏کردند، با این منظره روبه‏رو شدند. و آن حضرت از علت مرگ آنان جویا شد، که چگونگی آن را پاسخ دادند، [و آن حضرت متأثر شد و خواست تا دیه‏ی آنان را از بیت المال بپردازد، از این رو] پرسید:کدام یک زودتر درگذشت؟ گفتند:بچه. پس شوهر آن زن (پدر بچه) را خواست و [در آغاز،] دو سوم دیه‏ی [بچه یعنی] فرزند را به او داد، و یک سوم را سهم مادر او - که مرده بود - قرار داد.
سپس این یک سوم را که سهم مادر بچه بود، چون مرده بود [دو نیم کرد و] نصف آن را [نیز] به [پدر بچه به عنوان] شوهر زن داد و نصف دیگر را سهم خویشان نزدیک زن قرار داد.
آن گاه دیه‏ی خود زن [را تقسیم کرد، به این صورت که باز آن را دو نیم کرد و] نصف آن را - که دو هزار و پانصد درهم بود - به [پدر بچه، به عنوان] شوهر او داد، و نصف دیگر را به خویشاوندان زن پرداخت. و این که آن حضرت نصیب شوهر را نصف قرار داد، ازآن رو بود که آن زن، فرزند دیگری جز این که سقط کرده، نداشت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کافی 354:7، ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir