دیه‏ کسی که قاتلش ناشناخته است

نوع اصطلاح :
عنوان :
دیه‏ کسی که قاتلش ناشناخته است
کلینی با سند خود از امام صادق علیه‏السلام نقل کرده است:مردی را با کارد خونین در دست، بر سر جنازه‏ی آغشته به خونی، در خرابه‏ای پیدا کردند و نزد امیرمؤمنان علیه‏السلام آوردند. حضرت علی علیه‏السلام به او فرمود:چه می‏گویی؟ گفت:ای امیرمؤمنان! من او را کشتم.علی علیه‏السلام فرمود:ببرید و قصاصش کنید. و چون او را بردند تا بکشند، مردی شتابان آمد و گفت:شتاب نکنید و او را نزد امیرمؤمنان علیه‏السلام برگردانید. و برگرداندند و گفت:ای امیرمؤمنان! سوگند به خدا! این مرد بی‏گناه است، من او را کشته‏ام. امیرمؤمنان علیه‏السلام به مرد اولی فرمود:با این که تو مرتکب قتل نشده بودی، چرا به زیان خود اقرار کردی؟ او عرض کرد:ای امیرمؤمنان! چون این افراد مرا با آن کیفیت [نزد شما آوردند] و به زیان من شهادت دادند، دیگر نمی‏دانستم چه بگویم. از این رو، اقرار کردم، و من کسی هستم که در همسایگی این خرابه، گوسفندی را سر بریدم و ادرارم گرفت و داخل خرابه شدم و [ناگاه] آن کشته را دیدم که به خون خود آغشته است. پس با تعجب ایستاده بودم که اینان آمدند و مرا دستگیر کردند.
امیرمؤمنان علیه‏السلام فرمود:این دو نفر را نزد حسن علیه‏السلام ببرید و سرگذشت آنان را برای او بگویید و بپرسید حکم خدا درباره‏ی آنان چیست؟ و آنان را آوردند و چنان که فرموده بود، عمل کردند. و حسن علیه‏السلام فرمود:به امیرمؤمنان علیه‏السلام بگویید، اگر این مرد او را سر بریده باشد [در عوض] این را زنده داشته است و خدای سبحان فرمود:«هر کس، کسی را زنده بدارد، چنان است که گویی تمام مردم را زنده داشته است» [1] هر دو نفر آزادند، و دیه‏ی آن کشته از بیت المال پرداخت می‏شود. [2] .

پی نوشت ها:
[1] مائده:32؛ (و من أحیاها فکأنما أحیا الناس جمیعا).
[2] کافی 289:7، ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir