حدود الهی، شفاعت بردار نیست

نوع اصطلاح :
عنوان :
حدود الهی، شفاعت بردار نیست
ابن‏شهرآشوب نقل کرده است:[امیرمؤمنان] علی علیه‏السلام یک مرد اسدی را دستگیر کرد تا حد بزند، خویشانش جمع شدند تا از او شفاعت کنند. و از حسن بن علی علیه‏السلام خواستند که همراه آنان شود. امام حسن علیه‏السلام فرمود:نزد علی علیه‏السلام بروید که او، خود داناتر [و مهربان‏تر از هر کسی] به احوال شماست. پس نزد آن حضرت آمدند و خواستند که او را عفو کند. آن حضرت فرمود:از من چیزی را که در توانم باشد نمی‏خواهید مگر آن که به شما خواهم داد. و آنان با این تصور که آن حضرت شفاعتشان را پذیرفته است، بیرون آمدند؛ و حسن علیه‏السلام پرسید:چه شد؟ گفتند:خیلی خوب. و برایش فرموده‏ی امیرمؤمنان علیه‏السلام را نقل کردند. امام حسن علیه‏السلام فرمود:چه خواهید کرد اگر رفیقتان حد خورده باشد؟ و آنان این سخن را ناچیز شمردند. پس امیرمؤمنان علیه‏السلام او را آورد و حد زد، و فرمود:«سوگند به خدا! چشم‏پوشی از حد الهی، در توان من نیست». [1] .

پی نوشت ها:
[1] المناقب 147:2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir