اخلاق مؤمنان

نوع اصطلاح :
عنوان :
اخلاق مؤمنان
سبزواری می‏گوید:امام حسن بن علی علیه‏السلام فرمود:
از اخلاق مؤمن این است که در دین [و دینداری، بانشاط و] توانمند؛ و در نرمخویی، بزرگوار؛ و در علم [و شناخت امور]، دوراندیش؛ و در بردباری [در برابر نامردمان]، دانا؛ و در انفاق [و کمک به نیازمندان]، فزون بخش؛ و در عبادت، میانه‏رو؛ و در طمع، پرهیزکار؛ و در پایداری، نیکوکار است؛ بر کسی که دشمن دارد، ستم نمی‏کند؛ و در [راه] کسی که دوست دارد، گناه نمی‏کند؛ و آنچه را که برای او نیست، ادعا نمی‏کند؛ و حقی را که به زبان اوست، انکار نمی‏کند؛ بدگویی، و عیب‏جویی، و غرض‏ورزی ندارد؛ در نماز، خاشع است و در زکات، فزون بخش؛ در فراخ روزی [و آسودگی]، سپاسگزار است و در بلا [و گرفتاری]، بردبار؛ به آنچه که دارد قانع است؛ خشم، او را [با خود] نبرد، و آزمندی، او را سرکش نکند؛ با مردم می‏آمیزد تا بداند؛ و خاموش می‏ماند تا در امان باشد؛ اگر کسی به او ستم کند، صبر می‏کند تا خدای پاداش دهنده، انتقام کشد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] جامع الاخبار:339، ح 949.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir