حب دنیا

نوع اصطلاح :
عنوان :
حب دنیا
دیلمی می‏گوید:و امام حسن علیه‏السلام فرمود:
هر کس دنیا را دوست بدارد، ترس آخرت از دلش بیرون می‏رود، و هر کس حرص دنیایش فزونی یابد، جز دوری از آن نیفزاید و بغض او از خدا، بیفزاید. و حریص تلاشگر [در جمع ثروت و ریاست]، و زاهد قانع، هر دو، خوراک روزی خود را بی کم‏وکاست به دست می‏آورند؛ پس چرا پی‏درپی در آتش افتادن؟! و همه‏ی خیر، در یک ساعت صبر کردن [در برابر گناه] است که آسایش بی‏پایان و خوشبختی فراوان را موجب می‏شود. و جویندگان دو گروهند:گروهی که دنیا را می‏جویند تا چون به آن رسند، نابود شوند، و گروهی که آخرت را می‏جویند تا چون به آن رسند، نجات یافته‏ی رستگار باشند.
و ای رادمرد! بدان که اگر به [رستگاری] آخرت دست یابی، از دست‏رفته‏ها و سختی‏های دنیا زیانت نرساند، و اگر از آن محروم مانی، داشته‏های دنیا سودت نبخشد. [1] .
متقی هندی می‏گوید:حسن بن علی علیه‏السلام فرمود:
هر کس دنیاخواه باشد، او را به هراس افکند، و هر کس به آن بی‏رغبت باشد، باک ندارد که چه کسی آن را بخورد. دوستدار دنیا، بنده‏ی کسی است که دنیا را مالک است. کم‏ترین چیز در دنیا، آدمی را کفایت می‏کند ولی همه‏ی دنیا بی‏نیازی نمی‏آورد. و هر کس دو روزش در دنیا، برابر باشد، فریب خورده است و هر کس امروزش بهتر از فردایش باشد، زیان دیده است. و هر کس کمبودهای خود را نجوید، در کاستی قرار دارد و هر کس در کاستی باشد، مرگ برای او بهتر است. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد القلوب:24.
[2] کنز العمال 214:16، ح 44236.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir