نامه‏ امام حسن در پاسخ تسلیت

نوع اصطلاح :
عنوان :
نامه‏ امام حسن در پاسخ تسلیت
طوسی رحمه الله با سند خود از محمد بن مسلم، از امام صادق علیه‏السلام نقل کرده است:
گروهی از اصحاب امام حسن بن علی علیه‏السلام به او نامه نوشتند و در مرگ دخترش، به او تسلیت گفتند. و آن حضرت در پاسخ آنان نوشت:
اما بعد، نامه‏ی تسلیت شما رسید، و من آن را به حساب خدا می‏گذارم تا تسلیم تقدیر، و بردبار در آزمون او باشم، و اگر مصائب و پیشامدهای ناگوار مرگ عزیزان - محبوبی که بسیار پرسان حال ما بودند - و برادران - با محبتی که بینندگان خود را خوشحال و دیده‏ها را روشن می‏کردند - ما را دردمند و آزرده کند، [این هشدار و پند را دارد که ببینیم] روزگار، آنان را گرفت و مرگ، بر سر آنان فرود آمد. آری، بازماندگان خود را گذاردند و مرگ، آنان را برد، و اینک در سپاه مردگان در جوار هم - بی آن که منزلت هم‏جواری، و نماز و دید و بازدید، و دیدار ناشی از همسایگی داشته باشند - افتاده‏اند. تن‏های آنان از خانواده‏ی خود دور، و از صاحبانش تهی است، و [دوستان و] برادران، بی‏تاب‏اند، و من چونان منزل و آرامگاه ایشان ندیده‏ام؛ خانه‏های [تنگ و تاریک و] هراس‏انگیز، و خفتگانی که در آن جاها خفته‏اند و از خانه‏ی انس خود بیرون شده‏اند. آری [دخترم نیز] بدون ناراحتی، از خانه‏ی انس خود جدا شد و آن را به بلا سپرد، و او کنیز مملوک خدا بود که راه رفته را پیمود؛ راهی که پیشینیان آن را پیمودند، و زود است که دیگران نیز بپیمایند. والسلام. [1] .

پی نوشت ها:
[1] امالی:202، ح 345.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir