ویژگی حکومت امامان معصوم (بیان تفاوت‏ها)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ویژگی حکومت امامان معصوم (بیان تفاوت‏ها)
یکی از مباحث امامت و رهبری تفاوت‏ها و ویژگی‏های حکومت امامان معصوم علیهم‏السلام با دیگر حکومت‏های دنیاست. در همین راستا و در پاسخ‏گویی به عیب‏جویی برخی بدخواهان و معاندان نسبت به ائمه‏ی اطهار علیهم‏السلام، روزی امام مجتبی علیه‏السلام در جمع مردم مدینه فرمود:
قال علیه‏السلام:
قد رأیت تغامزکم، أما والله لا تملکون یوما الا ملکنا یومین و لا شهرا الا ملکنا شهرین و لا سنة الا ملکنا سنتین و انا لنأکل فی سلطانکم و نشرب و نلبس و نرکب و ننکح و أنتم ترکبون فی سلطاننا و لا تشربون و لا تأکلون و لا تنکحون.
فقال له: رجل فکیف یکون ذلک یا أبامحمد و أنتم أجود الناس و أرأفهم و أرحمهم، تأمنون فی سلطان القوم و لا یأمنون فی سلطانکم. فقال علیه‏السلام: لأنهم عادونا بکید الشیطان و هو ضعیف و عادیناهم بکید الله و کید الله شدید [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(ای مردم! روی گردانی شما از خاندان رسالت را دیدم. سوگند به خدا! همانا این حقیقت را باید بدانید که شما یک روز حکومت را به دست نخواهید آورد جز آن که ما دو روز آن را به دست خواهیم آورد.
و شما یک ماه حکومت را در اختیار نخواهید گرفت جز آن که ما دو ماه آن را در اختیار خواهیم داشت و شما یک سال حکومت را به چنگ نمی‏آورید جز آن که ما دو سال آن را به دست خواهیم آورد با این تفاوت که: ما خاندان رسالت، در حکومت شما، با آرامش کامل می‏خوریم، می‏نوشیم، می‏پوشیم، بر اسب‏ها سوار می‏شویم و ازدواج می‏کنیم؛
اما شما در حکومت ما، قدری سواری ندارید، نمی‏نوشید، نمی‏خورید و ازدواج نمی‏کنید [2] .
شخصی بپا خاست و گفت: چگونه چنین خواهد بود ای ابامحمد! در حالی که شما بخشنده‏ترین مردم، مهربان‏ترین مردم، و بهترین رحم کننده‏اید، آنگاه شما در حکومت این مردم امنیت و آرامش دارید، اما مردم در حکومت شما آرامش ندارند؟.
امام پاسخ داد: بدان جهت که مردم با ما به حیله‏های شیطان ستم روا داشتند و مکر و حیله‏ی شیطان ضعیف است. اما ما با دستورات و نقشه‏های خداوندی با آنان درگیر شدیم که دستورات و چاره‏اندیشی خداوند مستحکم و استوار است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- شرح الأخبار فی فضایل الأئمة الاطهار، ج 3، ص 96، ح 1022.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام ص 124، ح 35.
3- مناقب ابن‏آشوب، ج 4، ص 8.
[2] منظور این است که به آن آرامش خیال که تصور می‏کردید و می‏خواستید با ظلم به آن برسید، دسترسی ندارید.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir