نکوهش از غفلت انسان

نوع اصطلاح :
عنوان :
نکوهش از غفلت انسان
یکی از آفات کمال، غفلت زدگی است، باید با یاد خدا، و توجه کامل به آینده با غفلت زدگی مبارزه کرد که ریشه‏ی بسیاری از گناهان است.
قال علیه‏السلام:
ما من یوم الا و ملک الموت یتصفح وجوه الناس خمس مرات فمن رآه علی لهو و لعب أو معصیة أو ضاحکا حرک رأسه و قال له: مسکین هذا العبد غافل عما یراد به ثم یقول له: اعمل ما شئت فان لی فیک غمزة أقطع بها و تینک [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(روزی نیست جز آن که فرشته‏ی مرگ پنج بار سر و روی انسان‏ها را دست کشیده و به دقت در چهره‏ی آن‏ها می‏نگرد. پس اگر کسی را در حال خوش گذرانی و گناه یا خنده‏های بی‏مورد بنگرد، سرش را تکان داده به او می‏گوید: بیچاره این بنده‏ی خدا! که از آنچه بر سر راه اوست غافل است. سپس خطاب به آن شخص می‏گوید: هر چه می‏خواهی انجام ده، اما من نسبت به تو فرصتی دارم، در آن زمان است که بند قلب تو را پاره خواهم کرد.)

پی نوشت ها:
[1] المستطرف، ص 709، ب 81 س 28.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir