شباهت اهل بیت به یکدیگر

نوع اصطلاح :
عنوان :
شباهت اهل بیت به یکدیگر
رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و امام علی علیه‏السلام و اهل بیت پیامبر علیهم‏السلام در اخلاق و در قیافه و اندام به یکدیگر شباهت داشتند، چون همه از یک نور بودند.
قال علیه‏السلام:
صور الله علیا - علیه‏السلام - فی ظهر أبی‏طالب علی صورة محمد - صلی الله علی و اله - فکان علی بن أبی‏طالب أشبه الناس برسول الله و کان الحسین بن علی أشبه الناس بفاطمة - علیهاالسلام - و کنت أشبه الناس بخدیجة الکبری [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(خداوند شکل و قیافه‏ی اندام امام علی علیه‏السلام را در صلب حضرت ابوطالب، همانند شکل و اندام پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم قرار داد، پس امام علی بن ابیطالب شبیه‏ترین مردم به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بود. و حسین بن علی علیه‏السلام شبیه‏ترین انسان‏ها به فاطمه‏ی زهرا علیهاالسلام بود و من شبیه‏ترین انسان‏ها به خدیجه‏ی کبری علیهاالسلام هستم.)

پی نوشت ها:
[1] 1- تفسیر نور الثقلین، ج 5، ص 522، ح 11.
2- کنز الدقائق، ج 14، ص 165.
3- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 526، ذیل ح 15.
4- مناقب ابن‏شهرآشوب ج 4، ص 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir