پاداش

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاداش
روش پاداش دادن امام حسن علیه‏السلام به هدیه
یکی از فضایل ارزشمند اخلاقی در اسلام، دادن پاداش مناسب به هدایای دوستان است. امام مجتبی علیه‏السلام در برابر کسی که برای او هدیه‏ای آورده بود او را مخیر نمود بین دو پاداش (علم، مال).
و قال ابومحمد علیه‏السلام «الحسن العسکری»: قال الحسن بن علی بن أبی‏طالب علیه‏السلام (و قد حمل الیه رجل هدیة) فقال له: أیما أحب الیک؟ ان أرد علیک بدلها عشرین ضعفا، عشرین ألف درهم أو أفتح لک بابا من العلم تقهر فلانا الناصبی فی قریتک تنقذ به ضعفاء أهل قریتک؟ ان أحسنت الاختیار جمعت لک الأمرین، و ان أسأت الاختیار، خیرتک لتأخذ أیهما شئت.
فقال: یابن رسول الله فثوابی فی قهری لذلک الناصب، و استنقاذی لأولئک الضعفاء من یده، قدره عشرون ألف درهم؟. قال علیه‏السلام: بل أکثر من الدنیا عشرین ألف ألف مرة!.
فقال: یابن رسول الله فکیف أختار الأدون! بل أختار الأفضل: الکلمة التی أقهر بها عدو الله، و اذوده عن أولیاء الله.
فقال الحسن بن علی علیهماالسلام: قد أحسنت الاختیار.
و علمه الکلمة و أعطاه عشرین ألف درهم، فذهب فأفحم الرجل، فاتصل خبره به علیه‏السلام فقال له اذ حضره: یا عبدالله! ما ربح أحد مثل ربحک، و لا اکتسب أحد من الأوداء مثل ما اکتسبت: اکتسبت مودة الله أولا، و مودة محمد صلی الله علیه و آله و سلم و علی علیه‏السلام ثانیا، و مودة الطیبین من آلهما ثالثا، و مودة ملائکة الله تعالی [المقربین] رابعا، و مودة اخوانک المؤمنین خامسا، و اکتسبت بعدد کل مؤمن و کافر ما هو أفضل من الدنیا ألف مرة، فهنیئا لک هنیئا [1] .
(از ابی‏محمد الحسن العسکری علیه‏السلام نقل شده است که مردی هدیه به رسم ارمغان به خدمت امام حسن بن علی علیهماالسلام آورد آن حضرت فرمود:
در مقابل هدیه‏ای که برایم آورده‏ای، چه هدیه‏ای به تو بدهم؟ آیا مایل هستی بیست برابر آنچه آورده‏ای را به تو ببخشم که بیست هزار درهم خواهد شد؟. یا آن که عوض آن، بابی از علم و عرفان به جهت کرم و احسان برای تو باز کنم و دانشی به تو بیاموزم که به وسیله‏ی آن دانش استدلالی بر فلان ناصبی لجوج که در روستای تو ساکن و مقیم است پیروز شوی تا آن که ضعفا و مساکین علم و معرفت اهل آن روستا را از گرفتار شدن در دام انکار و انحراف او نجات دهی و اگر انتخاب تو نیکو باشد، من هر دو هدیه‏ام را به تو خواهم داد.
و الا (اگر این انتخاب خوب را به واسطه‏ی امری از امور خفیه مثل تقیه نیکو ندانی) تو اختیار داری هر یک از آن دو کار را خواستی انجام دهی.
آن مرد گفت: یابن رسول الله! آیا ثواب آخرت برای من در پیروزی بر آن ناصبی و در رهانیدن مردم ضعیف آن منطقه از دست تسلط و تجاوز آن ظالم، به قدر بیست هزار هزار درهم است؟.
امام حسن مجتبی علیه‏السلام فرمود: بلکه بیشتر است از بیست هزار درهم، بلکه هزار هزار مرتبه بیشتر است از دنیا و هر چه در آن است. آن مؤمن بعد از شنیدن این سخن از آن امام گفت: پس من چرا چیزی که کم ارزش‏تر است را انتخاب کنم، بلکه من چیزی را که گران‏بهاتر و ارزشمندتر است، انتخاب می‏کنم، که آن عبارت از کلمه‏ای است که به وسیله‏ی آن غلبه نمایم بر تمام دشمنان خداوند بزرگ و دشمنان را از دست یازی به اولیای الهی و دوست داران اهل بیت علیهم‏السلام دور گردانم.
در آن هنگام امام علیه‏السلام فرمود: انتخاب خوبی انجام دادی!
سپس حضرت آن دانش استدلالی را به آن مرد آموخت و بیست هزار درهم را نیز به او بخشید. بعد از آن که مرد از خدمت امام به نزد آن ناصبی لجوج رفت، با استدلال قوی ناصبی را مغلوب کرد و روسیاه نمود.
پس از مدتی آن مرد خدمت امام مجتبی علیه‏السلام مشرف شد. آن حضرت فرمود: ای بنده‏ی خدا هیچ کس مثل تو سود به دست نیاورد و هیچ کس از دوستان خاندان ما معامله‏ای پر سودتر از معامله‏ی تو انجام نداد، زیرا برای تو در این سود و معامله چند نوع منافع از روی حساب و کتاب حاصل شد:
اول: دوستی و محبت خداوند
دوم: محبت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت علی علیه‏السلام.
سوم: محبت اولاد طیبین و طاهرین از خاندان این دو بزرگوار
چهارم: دوستی ملایکه‏ی مقرب خداوند بزرگ
پنجم: دوستی برادران مؤمن‏ات از شیعیان ائمه‏ی معصومین علیهم‏السلام
بله به وسیله‏ی این فعل و عمل به عدد هر مؤمن و کافر کسب خیری نمودی که هر یک از آن‏ها هزار مرتبه از دنیا و آنچه در آن است برتر است. پس گوارا باد تو را، گوارا باد تو را.

پی نوشت ها:
[1] 1- احتجاج طبرسی، ج 1، ص 19، ح 16 به نقل از تفسیر امام حسن عسکری ص 346.
2- بحارالأنوار، ج 2، ص 8.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir