حجرالاسود

نوع اصطلاح :
عنوان :
حجرالاسود
بر طبق نقل آیات قرآن کریم، [1] پس از آن که حضرت آدم علیه‏السلام با نزدیک شدن به درختی که از آن نهی شده بود، مرتکب ترک اولی شد، و در این حد خدا را نافرمانی کرد، که خداوند او را به زمین هبوط داد. امام حسن علیه‏السلام در این زمینه فرمود:
قال علیه‏السلام:
ان آدم علیه‏السلام لما هبط من الجنة هبط علی أبی‏قبیس و الناس یقولون بالهند، فشکی الی ربه الوحشة و انه لا یسمع ما کان یسمع فی الجنة فأهبط الله تعالی علیه یاقوتة حمراء فوضعت فی موضع البیت فکان یطوف بها آدم علیه‏السلام و کان یبلغ ضوؤها الأعلام فعلمت الأعلام علی ضوئها فجعله الله عزوجل حرما [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(زمانی که منزلت و جایگاه حضرت آدم در پیشگاه خداوند دچار تغییر شد و خداوند او را از بهشت فرو فرستاد، حضرت آدم (که درود خدا بر پیامبر ما و آلش و بر او باد) بر فراز [کوه] ابوقبیس فرود آمد. (اما مردم [اهل سنت] می‏گویند بر سرزمین هندوستان فرود آمده است) وی از تنهایی و از اینکه آنچه را که در بهشت می‏شنید، اکنون نمی‏شنود، به درگاه خداوند شکایت کرد.
این بود که خداوند یاقوت سرخی را فرو فرستاد که در جایگاه فعلی بیت (الله الحرام «کعبه») نهاده شد. و حضرت آدم همواره بر آن طواف می‏کرد و از آن یاقوت نوری بر می‏خاست که پرتو آن به قله‏ی کوه‏های بزرگ اطراف می‏تابید، چنان که آن قله‏ها از تابش آن نور، دیده می‏شدند، و به همین خاطر خدای بزرگ آنجا را حرم قرار داد.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی بقره، آیه‏های 35 - 37.
[2] علل الشرایع ج 2، ص 127، ح 4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir