سخاوت نسبت به حجاج بیت الله الحرام

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخاوت نسبت به حجاج بیت الله الحرام
ابوهارون نقل می‏کند:
به اتفاق جمعی از حجاج وارد مدینه شدیم، گفتیم چه خوب است که خدمت امام حسن علیه‏السلام برسیم، به محضر آن حضرت رسیدیم و گزارشی از سفر و حال خویش ارائه کردیم.
پس از خداحافظی امام علیه‏السلام برای هر کدام از ما 400 سکه فرستاد، ما به فرستاده‏ی حضرت گفتیم: ما همه از اغنیاء هستیم و نیازی نداریم. فرستاده‏اش گفت: احسان او را رد نکنید.
ما خود دوباره به محضرش شرفیاب شدیم و گفتیم: وضع ما خوب است و ما نیازی نداریم.
قال علیه‏السلام:
لا تردوا علی معروفی فلو کنت علی غیر هذه الحال کان هذا لکم یسیر أما انی مزودکم: ان الله [تبارک و تعالی] یباهی ملائکة بعباده یوم عرفة فیقول: عبادی «جاؤنی شعثا تتعرضون لرحمتی فأشهدکم أنی قد غفرت لمحسنهم و شفعت محسنهم فی مسیئهم» و اذا کان یوم الجمعة فمثل ذلک [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(مرحمتی مرا به من بازنگردانید و من اگر بدین حال نبودم، و مشکل مالی نداشتم این مقدار برای شما کم بود «و باید هدیه‏ی بیشتری می‏دادم»، اما من به شما هدیه‏ای (به عنوان خرجی راه) می‏دهم! خدای تبارک و تعالی روز عرفه بر فرشتگان خویش به خاطر بندگان خود مباهات کرده و گوید: «بندگانم، پریشان نزد من آمده‏اند و خواستار رحمت من هستند. من شما را گواه می‏گیرم که من نیکوکارانشان را بخشیدم و شفاعت نیکوکارانشان را درباره‏ی بدکارانشان پذیرفتم.» وقتی روز جمعه شود نیز همچنین شود.

پی نوشت ها:
[1] 1- تاریخ دمشق (ترجمة الامام الحسن علیه‏السلام)، ص 151، ح 254.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 95، ح 106.
3- موسوعة المصطفی و العترة علیه‏السلام، ج 5، ص 97، به نقل از تهذیب الکمال ترجمة الامام الحسن علیه‏السلام، ج 2، ص 271.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir