وصیت نسبت به قاتل و محل دفن خود

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت نسبت به قاتل و محل دفن خود
از زیاد مخارقی روایت شده است؛ آن گاه که زمان شهادت امام حسن علیه‏السلام فرارسید، برادرش امام حسین علیه‏السلام را خواست و فرمود:
قال علیه‏السلام:
یا أخی انی مفارقک و لا حق بربی و قد سقیت السم و رمیت بکبدی فی الطست و انی لعارف بمن سقانی السم و من أین دهیت و أنا اخاصمه الی الله عزوجل. فبحقی علیک ان تکلمت فی ذلک بشی‏ء. و انتظر ما یحدث الله عزوجل فی.
فاذا قضیت نحبی فغمضنی و غسلنی و کفنی و أدخلنی علی سریری الی قبر جدی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم لأجدد به عهدا ثم ردنی الی قبر جدتی فاطمة [بنت أسد] رضی الله عنها فادفنی هناک و ستعلم یاابن ام ان القوم یظنون أنکم تریدون عند رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فیجلبون فی ذلک و یمنعونکم منه بالله اقسم علیک أن تهرق فی أمری محجمة دم [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(برادرم! من از تو جدا گردیده و به سوی پروردگارم رهسپارم. به من زهر داده‏اند و جگرم در طشت افتاده است و من کاملا بدانم که مرا زهر نوشانید و از کجا ضربه خورده‏ام، آگاهم و من داد او نزد خدای بزرگ می‏برم. پس به حقی که بر تو دارم، مبادا در این باره سخنی بگویی و منتظر باش تا خدای بزرگ برای من چه پیش آرد.
پس آن زمان که جان از پیکرم خارج شد، چشمم را ببند و غسلم ده و کفنم کن و بر بسترم بگذار، ابتدا نزد جدم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بر، تا دیدار با او تازه کنم و سپس مرا نزد جده‏ام فاطمه [بنت اسد] بازگردان و مرا آنجا به خاک بسپار. ای پسر مادر! در خواهی یافت که آنان (بدخواهان و دشمنان) گمان خواهند برد که شما قصد خاک سپاری مرا نزد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم دارید. در این هنگام گرد آمده و شما را از آن باز می‏دارند. تو را به خدا سوگند می‏دهم که به خاطر من به قدر حجامتی خون ریخته نشود.)

پی نوشت ها:
[1] 1- اثباة الهداة، ج 5، ص 154، ح 19، ب 13، و ص 172، ح 8 به نقل از ارشاد.
1- ارشاد مفید، ص 192.
2- بحارالأنوار، ج 44، ص 156، ح 25 به نقل از ارشاد مفید و ص 141.
3- دلایل الامامة، طبری، ص 61.
4- روضة الواعظین، ج 1، ص 167.
5- کشف الغمه، ج 2، ص 146.
6- مدینة المعاجز، ج 3، ص 372، ح 94 / 932.
7- مستدرک الوسایل، ج 2، ص 139، ح 3 / 1637، ب 34.
8 - مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 406، ح 4، و ص 412، ح 7، و ص 416، ح 9، و ص 421، ح 12.
9- موسوعة المصطفی و العترة، ح 361 / 5.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir