وصیت نسبت به محمد بن حنفیه

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت نسبت به محمد بن حنفیه
یکی از فرزندان بزرگوار امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام محمد بن حنفیه است که مورد علاقه‏ی شدید امام علی علیه‏السلام و امام حسن علیه‏السلام و امام حسین علیه‏السلام بود و فضایل بسیاری برای او در تاریخ نقل شده است. امام حسن علیه‏السلام در وصیتی پیرامون او فرمود:
قال علیه‏السلام:
یا أخی، أوصیک بمحمد أخیک خیرا، فانه جلدة ما بین العینین، ثم قال علیه‏السلام: «یا محمد، و أنا أوصیک بالحسین، کانفه و وازره» ثم قال علیه‏السلام: ادفنونی مع جدی صلی الله علیه و آله و سلم فان منعتم فالبقیع [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(برادرم! تو را سفارش می‏کنم به نیکی به برادرت محمد. زیرا او عزیز داشته‏ی نگاه‏های ماست. و سپس فرمود: ای محمد! سفارش حسین را به تو می‏کنم، او را در برگیر و یار و کمک کار او باش. و فرمود: من را با جدم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم دفن کنید و اگر چنانچه منع شدید، در بقیع دفن کنید.)

پی نوشت ها:
[1] 1- أخبار الطوال، ص 221.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 435، ح 36.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir