وصیت امام به همسرش (ام‏ اسحاق)

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت امام به همسرش (ام‏ اسحاق)
یکی از آداب پسندیده در اسلام ازدواج زنان همسر از دست داده است که هم زندگی آنان سامان می‏یابد و هم از مشکلات احتمالی جلوگیری می‏شود. امام حسن علیه‏السلام در آخرین ساعات عمرش زمانی که یکی از همسران باوفای او به نام ام‏اسحاق (مادر فاطمه بنت الحسن) در کنار بسترش بود، فرمود: به حسین بگویید نزد من بیاید و وقتی امام حسین علیه‏السلام حاضر شد، امام علیه‏السلام خطاب به او فرمود:
قال علیه‏السلام:
یا أخی انی ارضی هذه المرأة لک، فلا تخرجن من بیوتکم، فاذا انقضت عدتها فتزوجها [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(برادرم، من این زن را برای تو می‏پسندم. او از خانه‏های شما بیرون نرود و وقتی عده‏ی او تمام شد. او را به همسری خویش درآور.) [2] .

پی نوشت ها:
[1] موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 36. به نقل از غانی ابی‏الفرج اصفهانی، ج 18، ص 203.
[2] این توصیه‏ی امام مجتبی علیه‏السلام با توجه به این نکته‏ی مهم است که بی‏سرپرست ماندن زن، آثار و تبعات نامطلوبی دارد که گاهی گرچه از نظر اخلاقی با توجه به پاک بودن یک زن مشکلی بوجود نمی‏آید، اما مشکلات اجتماعی و اقتصادی را نمی‏توان از نظر دور داشت. لذا حضرت توصیه فرمودند، ام‏اسحاق که به شدت وابسته به اهل بیت علیهم‏السلام بودند را در مجموعه‏ی خاندان ولایت نگه دارند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir