تبدیل شدن مرد شامی به زن

نوع اصطلاح :
عنوان :
تبدیل شدن مرد شامی به زن
از امام صادق علیه‏السلام روایت شده است روزی در محضر امام حسن علیه‏السلام پیرامون رنج‏هایی که آن حضرت از معاویه دید صحبت شد. امام علیه‏السلام فرمود:
«کلاما معناه:» لو دعوت الله تعالی لجعل العراق شاما و الشام عراقا و جعل المرأة رجلا و الرجل امرأة. فقال الشامی: و من یقدر علی ذلک؟ فقال علیه‏السلام: انهضی الا تستحین ان تقعدی بین الرجال. فوجد الرجل نفسه امرأة. ثم قال علیه‏السلام: و صارت عیالک رجلا و تقاربک و تحمل عنها و تلد ولدا خنثی [1] .
(امام حسن علیه‏السلام سخنی فرمود که مضمون آن چنین است: اگر از خدا بخواهم، خداوند عراق را شام و شام را عراق کند. زن را مرد و مرد را زن کند.
آن مرد شامی از روی لجاجت و انکار گفت: چه کسی بر این توانایی دارد؟ ایشان فرمود: خانم! برخیز، شرم نمی‏کنی؟ که میان مردان نشسته‏ای؟. آن مرد خویشتن را زن یافت. و ایشان فرمود: زنت مرد شد و با تو همبستر خواهد شد و تو از او باردار خواهی شد و فرزندی خنثی خواهی زایید.)
همانگونه شد که امام علیه‏السلام فرموده بود و آن مردی که زن شده بود فرزندی خنثی آورد ولی با همسر خویش به نزد امام علیه‏السلام آمد و توبه کرد. امام علیه‏السلام دعا کرد آن مرد و همسرش به حال اول بازگشتند.

پی نوشت ها:
[1] 1- اثبات الهداة، ج 5، ص 168، ح 51.
2- تاریخ چهارده معصوم علیهم‏السلام، ص 421.
3- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 124، ح 36.
4- مناقب ابن‏شهرآشوب، ج 4، ص 8.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir