تغییر جنسیت مرد شامی

نوع اصطلاح :
عنوان :
تغییر جنسیت مرد شامی
زمانی که معاویه به کوفه آمده بود، عمروعاص به او گفت: امام حسن علیه‏السلام مردی با حیا و خجالتی است اگر او را وادار به خطبه خواندن کنی در جمع خجالت کشیده و سخن را قطع خواهد کرد.
معاویه از امام خواست سخنرانی کند. و امام علیه‏السلام خطبه‏ای غرا ایراد فرمود و فضایل خود و خاندانش را بیان نمود.
جوانی از اهل شام برخاست و سخنان درشت و نابخردانه‏ای نسبت به امام علیه‏السلام و پدرش گفت. امام علیه‏السلام دست به دعا برداشت و گفت:
قال علیه‏السلام:
اللهم غیر ما به من النعمة و اجعله انثی لیعتبر به. فقال الحسن علیه‏السلام: اعزبی! ما لک و محفل الرجال؟ فانک امرأة [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(خداوندا آن نعمتی که هم اکنون برخوردار است، دگرگون ساز و او را تبدیل به زن کن، تا بدان عبرت گیرد. جوان شامی تبدیل به زن شده و موهای صورتش ریخت. پس امام حسن علیه‏السلام فرمود: خانم! دور باش! تو را چه به محفل مردان، زیرا تو زنی!.)
امام حسن علیه‏السلام ساعتی در مجلس نشست و به هنگام بیرون رفتن عمروعاص سؤالاتی نمود و امام پاسخ داد، اما داستان جوان اموی (شامی) به گوش همگان رسید. زن او به خدمت امام آمد و گریه و زاری نمود. امام علیه‏السلام به حال او رقت نمود و دعا کرد که به حال اول برگردد و برگشت.

پی نوشت ها:
[1] 1- اثباة الهداة، ج 5، ص 149 ح 10.
2- الخرایج و الجرایح، ج 1، ص 237، ذیل ح 2.
3- بحارالانوار، ج 44، ص 89، ح 2.
4- تاریخ چهارده معصوم علیهم‏السلام، ص 427.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir