مثل حسنین

نوع اصطلاح :
عنوان :
مثل حسنین
از امام کاظم علیه‏السلام روایت شده است [پس از ماجرای سقیفه] روزی امام حسن و امام حسین علیهماالسلام به مسجدی می‏رفتند. امام حسن علیه‏السلام به امام حسین علیه‏السلام فرمود: اول قضای حاجت کنیم و وضو بگیریم. پس هر دو به نقطه‏ای رفتند به قدرت الهی پرده‏ای بین این دو حایل شد، تا قضای حاجت کردند. سپس چشمه‏ی آبی جوشید و آن دو بزرگوار وضو ساختند.. سپس امام حسن علیه‏السلام به امام حسین علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
أتدری ما مثلنا اللیلة؟ انی سمعت رسول الله و هو یقول: ان مثلکما مثل یونس بن متی اذ أخرجه الله من بطن الحوت فألقاه الله علی جنب البحر، و أنبت علیه شجرة من یقطین، و أخرج له عینا من تحتها فکان یأکل من الیقطین، و یشرب من ماء العین فأخرج الله تعالی لنا اللیلة عینا من ماء و سمعت جدی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و هو یقول: أما العین فهی لکم و أما الیقطین فأنتم عنه أغنیاء.
و قال الله تعالی فی یونس: «و أرسلناه الی مائة ألف أو یزیدون فامنوا فمتعنا هم الی حین» [1] و أما نحن فسیحتج الله بنا علی أکثر من ذلک و یمتعون الی حین [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(آیا می‏دانی حکایت امشب ما چگونه است؟ من از رسول الله صلی الله علیه و اله و سلم شنیدم که می‏فرمود: حکایت شما همچون حکایت یونس بن متی علیه‏السلام است، آن زمانی که خداوند وی را از دل نهنگ در آورد، بر ساحل دریا افکند و برای او بوته کدو رویاند و از پای همان درخت چشمه‏ای برای او جوشاند و وی از کدو می‏خورد و از آب چشمه می‏نوشید.
همچنین خداوند امشب برای ما چشمه آبی جوشاند و من از جدم پیامبر خدا شنیدم که فرمود: اما چشمه از آن شماست، ولی شما از کدو بی‏نیازید، خدای بزرگ درباره‏ی یونس می‏فرماید: «ما او را به سوی صد هزار نفر یا بیشتر فرستادیم و آنها ایمان آوردند و ما آنها را تا زمانی بهره‏مند ساختیم.» ولی ما، چنانیم که خداوند به وسیله‏ی ما بر بیش از این تعداد احتجاج خواهد کرد «ما را اسوه و الگوی همان‏ها قرار خواهد داد» و آنها تا قیامت بهره‏مند خواهند شد.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی صافات، آیه‏ی 147 و 148.
[2] الثاقب فی المناقب، ص 328، ح 3 / 271.
الخرائج و الجرایح، ج 2، ص 846، ح 61 (با این اختلاف که این سخن از امام حسین علیه‏السلام نقل شده است.)
3- مدینة المعاجز، ج 3، ص 386 و ص 509 (با این اختلاف که این سخن از امام حسین علیه‏السلام نقل شده است).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir