دفاع از حسین(ع) مقابل خلیفه‏ی دوم

نوع اصطلاح :
عنوان :
دفاع از حسین(ع) مقابل خلیفه‏ی دوم
روزی خلیفه‏ی دوم بالای منبر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم گفت: من سزاوارتر از همه، نسبت به مؤمنین هستم از خودشان [شبیه آنچه که قرآن راجع به پیامبر فرمود: النبی أولی بالمؤمنین من أنفسهم. (سوره‏ی احزاب، آیه‏ی 6.)]
امام حسین علیه‏السلام بپاخاست و فرمود: ای دروغگو! از منبر جدم بیا پایین. زیرا آن منبر پدر من است. نه منبر پدر تو آنگاه خطابه‏ای بر علیه او ایراد نمود. خلیفه‏ی دوم به خانه‏ی علی علیه‏السلام رفت و شکایت حسین را به پدرش کرد که: او تمام اراذل و اوباش و اهل مدینه را بر علیه من شوراند. امام حسن علیه‏السلام خطاب به او فرمود:
قال علیه‏السلام:
علی مثل الحسین ابن النبی صلی الله علیه و آله و سلم یشخب بمن لا حکم له أو یقول بالطغام علی أهل دینه؟ أما و الله ما نلت الا بالطغام فلعن الله من حرض الطغام [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(آیا به مانند حسین، فرزند پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نسبت می‏دهی که به غیر خطاکاران و محکومین سوء قصد دارد؟ و یا اراذل و اوباش را بر علیه اهل دین خود تحریک می‏کند؟.
بدان به خدا سوگند! تو به قدرت نرسیدی، مگر با حکم اوباش! پس خدای لعنت کند کسی را که اوباش را تحریک می‏کند.)
کنایه از اینکه: هر از چند گاهی خلفا برخی را علیه اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم تحریک می‏کردند. آنگاه امیرالمؤمنین علیه‏السلام امام حسن علیه‏السلام را ساکت نموده و خود به خلیفه پاسخ داد.

پی نوشت ها:
[1] احتجاج، ج 2، ص 78.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir