تعریف سیاست

نوع اصطلاح :
عنوان :
تعریف سیاست
از امام حسن علیه‏السلام درباره‏ی سیاست سؤال شد. در پاسخ فرمود:
هی ان ترعی حقوق الله و حقوق الأحیاء و حقوق الأموات، فأما حقوق الله: فاداء ما طلب، و الاجتناب عما نهی، و اما حقوق الأحیاء: فهی ان تقوم بواجبک نحو اخوانک، و لا تتأخر عن خدمة أمتک، و ان تخلص لولی الأمر ما أخلص لأمة و أن ترفع عقیدتک فی وجهه اذا ما حاد عن الطریق السوی و اما حقوق الأموات، فهی ان تذکر خیراتهم و تتغاضی عن ساوئهم، فان لهم ربا یحاسبهم [1] .
(سیاست آن است که حقوق خداوند، و حقوق زنده‏ها، و حقوق مرده‏ها؛ را رعایت کنی. اما حقوق خداوند، پس عبارت است از انجام آنچه که خواسته خداوند است. و پرهیز از آنچه که او نهی کرده است.
و اما حقوق زنده‏ها آن است که به وظیفه‏ی خود در برابر برادرانت عمل کنی و از خدمت امت
خویش بازنمانی و تا زمانی که ولی امر مسلمین با امت خود صادق است، با او صادق باشی و هنگامی که وی از راه راست منحرف شد، عقیده‏ات را رودر روی او اظهار کنی و اما حقوق مردگان: این است که نیکی‏های آنان را یاد کنی و از بدی‏هاشان چشم بپوشی، چرا که آنها را پروردگاری است که از آنان حساب کشی می‏کند.)

پی نوشت ها:
[1] موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 119 به نقل از حیاة الامام الحسن بن علی علیه‏السلام، للقرشی، ج 1، ص 143.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir