نکوهش اشعث بن قیس و خبر آینده‏ ذلت‏ بار او

نوع اصطلاح :
عنوان :
نکوهش اشعث بن قیس و خبر آینده‏ ذلت‏ بار او
در مناقب از امام حسن علیه‏السلام روایت شده است که فرمود:
قال علیه‏السلام:
ان اشعث بن قیس الکندی بنی فی داره مئذنة، فکان یرقی الیها اذا سمع الأذان فی اوقات الصلاة فی مسجد جامع الکوفة، فیصیح من أعلی مئذنته، یا رجل انک لکاذب ساحر.
قال: و کان أبی یسمیه عنق النار - و فی روایة - «عرف النار» فسئل عن ذلک، فقال: ان الأشعث اذا حضرته الوفاة دخل علیه عنق النار ممدودة من السماء فتحرقه، فلا یدفن الا و هو فحمة سوداء. فلما توفی نظر سائر من حضر الی النار، و قد دخلت علیه کالعنق الممدود حتی أحرقته: و هو یصیح و یدعو بالویل و الثبور [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(اشعث بن قیس کندی در خانه‏ی خود بلندایی «مناره‏ای» ساخته بود و هنگامی که به وقت نماز در مسجد جامع کوفه [صدای] اذان می‏شنید، بالای آن مناره رفته و از فراز آن بلندای خود فریاد می‏زد: ای مرد، تو جادوگر دورغ‏گویی!.
(حضرت امام حسن علیه‏السلام ادامه داد:) پدرم او را حلقه‏ی آتش و در روایت دیگر یال آتشین، می‏نامید از وی در این باره پرسیده شد که فرمود: وقتی مرگ اشعث دررسد، حلقه‏ای آتش از آسمان روان شده و او را خواهد سوزاند و او به خاک سپرده نشود مگر سیاه و جز غاله.
و وقتی اشعث از دنیا رفت، آنان که حاضر بودند، آتش را دیدند که چون حلقه‏ای کشیده بر او وارد شد و او را در حالی که صدا به «داد و بیداد و وای هلاک شدم»، بلند کرده بود، سوزاند.)

پی نوشت ها:
[1] 1- بحارالأنوار، ج 41، ص 306، ذیل ح 38. به نقل از مناقب ابن‏اشوب، ج 1، ص 422.
2- نهج السعادة، ج 8، ص 378، به نقل از مناقب ابن‏اشوب، ج 1، ص 422.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir