نکوهش از دنیا طلبی

نوع اصطلاح :
عنوان :
نکوهش از دنیا طلبی
یکی از مهم‏ترین آموزه‏های دین در برخورد با دنیا این است که تمایلات انسان در برخورد با دنیا را تعدیل نموده و آن را به نحو صحیحی هدایت نماید.
امام حسن علیه‏السلام در این باره فرمود:
قال علیه‏السلام:
من طلب الدنیا قعدت به و من زهد فیها لم یبال من أکلها، الراغب فیها عبد لمن یملکها، أدنی ما فیها یکفی و کلها لا تغنی، من اعتدل یومه فیها فهو مغرور و من کان یومه خیرا من غده فهو مغبون و من لم یتفقه النقصان عن نفسه فانه فی نقصان و من کان فی نقصان فالموت خیر له [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(هر که دنیا طلبد، زمین‏گیر آن شود و هر که چشم از آن برگیرد، در سودای آن نیست که چه کسی آن را می‏خورد و آن کس که رغبت دنیا دارد، بنده‏ی آن کسی است که از دنیا بهره‏مند است، کمترین چیزی که در آن است، کفایت کند و تمام دنیا کسی را بی‏نیاز نمی‏کند.
هر کس در دنیا دو روزش یکسان باشد، فریب خورده است و هر کس که امروزش بهتر از فردایش باشد، زیان کرده است. و هر کس به جستجوی نواقص نفسانی خود نباشد، در زوال است و هر کس در زوال باشد، مرگ برای او بهتر است.)

پی نوشت ها:
[1] کنز العمال، ج 16، ص 214، ح 44236.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir