شیوه سوگند دادن دروغگویان

نوع اصطلاح :
عنوان :
شیوه سوگند دادن دروغگویان
شخصی به دروغ ادعا کرد که از امام حسن علیه‏السلام هزار دینار طلبکار است. هر دو به نزد شریح قاضی رفتند. شریح به امام حسن علیه‏السلام گفت: سوگند می‏خوری که به او بدهکار نیستی؟.
حضرت فرمود: اگر خصم من سوگند خورد من هزار دینار به او می‏دهم. شریح خواست او را به خدای یگانه و عالم غیب و شهود سوگند دهد، حضرت فرمود: به او بگو که این گونه سوگند یاد کند:
قال علیه‏السلام:
بالله ان لک علی هذا، و خذ الألف... فسئل الحسن علیه‏السلام عن ذلک، فقال: خشیت أنه لو تکلم بالتوحید یغفر له یمینه ببرکة التوحید، و یحجب عنه عقوبة یمینه [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(بگو بالله که مرا نزد تو چنین مبلغ است و هزار دینار بگیر. (آن شخص سوگند یاد کرد و هزار دینار گرفت، اما همین که بپاخاست به زمین خورد و مرد) از امام حسن علیه‏السلام در این باره «نوع خاص قسم خوردن» سؤال شد و ایشان فرمود: بیم آن داشتم که اگر با وحدانیت خدا سوگند خورد، «خداوند» سوگندش را به برکت توحید بخشوده و از عقوبت قسمش درگذرد.)

پی نوشت ها:
[1] 1- بحارالأنوار، ج 43، ص 327، ذیل ح 6، ب 15.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 122، ح 30.
3- مناقب ابن‏شهرآشوب، ج 4، ص 7.
4- موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 100.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir