ویژگی‏های شیعیان

نوع اصطلاح :
عنوان :
ویژگی‏های شیعیان
مردی به امام حسن علیه‏السلام عرض کرد:من از شیعیان شما هستم.
قال علیه‏السلام:
یا عبدالله ان کنت لنا فی اوامرنا و زواجرنا مطیعا فقد صدقت و ان کنت بخلاف ذلک فلا تزد فی ذنوبک بدعواک مرتبة شریفة لست من أهلها لا تقل انا من شیعتکم و لکن قل انا من موالیکم و محبیکم و معادی اعدائکم و انت فی خیر و الی خیر [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(ای بنده‏ی خدا، اگر تو در اوامر و نواهی ما مطیع باشی، راست گفته‏ای و اگر بر خلاف این هستی، با ادعای مرتبه‏ای شریف که اهل آن نیستی به گناهانت افزون نکن و مگو که من از شیعیان شمایم. بلکه بگو من از موالیان و دوستداران شما و دشمن دشمن شمایم و تو در خیر باشی و به سوی سلامت.)
و در حدیث دیگری آمده است از امام حسن علیه‏السلام نقل شده است که فرمود:
قال علیه‏السلام:
ما یضر الرجل من شیعتنا أی میته یموت، أکله السبع، او احترق بالنار، او اغرق بالماء، او صلب، او قتل، هو و الله صدیق شهید [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(کسی از شیعیان ما را هیچ نوع از مردن زیان نمی‏رسد، اگر درنده‏ای او را بدرد یا به آتش سوزد یا در آب غرق شود یا به دار آویخته شود یا کشته شود، «آسیبی به او نمی‏رسد و در آخرت زیان نکرده است» سوگند به خدا که او صدیق و شهید است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- تفسیر برهان، ج 4، ص 21.
2- تنبیه الخواطر، ص 425 (مجموعه‏ی ورام).
[2] مشکاة الأنوار، ص 499، ح 35 / 1676.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir